Krosno: Ujawniam umowy Urzędu Miasta

Kilka dni temu pisałem o „rejestrze umów” i niezrozumiałym zatajeniu części informacji w zestawieniu umów z 2014 roku udostępnionym mi przez Urząd Miasta. W sobotę otrzymałem zestawienie z roku 2013 oraz odpowiedź UM Krosna w sprawie „anonimizacji” części danych. Zwracałem się o zamieszczenie danych na BIP, Urząd tego nie zrobił, to w takim razie ja umieszczam zestawienia na moim blogu.

Chodzi o to, aby Urząd Miasta informował na swoich stronach o wszelkich umowach zawartych na dostawę usług lub towarów. Nie chodzi tu tylko o wielkie przetargi, ale o wszelkie umowy.  Obywatele mają prawo wiedzieć o wszystkich wydatkach urzędu, bo umowy zawierane są w naszym imieniu, w imieniu gminy.

umowy
Zestawienie umów w Excelu wygląda w ten sposób.

Takie rejestry pomału pojawiają się już w innych miastach. Np. w Szczecinie załączane są nawet skany umów: zobaczcie sami (kliknij żeby otworzyć). Krosno nadal ma szanse znaleźć się w czołówce, tym bardziej, ze zestawienia sporządzane przez UM Krosna w oparciu o system finansowo księgowy są bardzo wygodne do przeszukiwania. Dane możemy segregować np. wg wydziałów lub kontrahentów. „Miasto Szkła” powinno kojarzyć się z przejrzystością!

Mapa
Kliknij w mapę, żeby zobaczyć gdzie w Polsce już funkcjonują publiczne rejestry umów.

Niestety Urząd Miasta Krosna broni się przed ujawnieniem nazwisk osób fizycznych, z którymi zawiera umowy. Nie pomogło nawet powołanie się na wyrok Sądu Najwyższego (z 8 listopada 2012 r.  sygn. akt I CSK 190/12)  z którego cytowałem istotny fragment uzasadnienia: „Ujawnienie imion i nazwisk osób zawierających umowy cywilnoprawne z jednostką samorządu terytorialnego nie narusza prawa do prywatności tych osób”.

Sekretarz Miasta w odpowiedzi jakiej udzielił mi 24 stycznia stwierdza: „Część rubryk dot. kontrahentów nie jest wypełniona z powodu braku danych w systemie finansowo-księgowym lub niepełnych danych uniemożliwiających ustalenie czy dotyczą osób fizycznych prowadzących działalność gospodarcza, czy też osób fizycznych nie prowadzących takiej działalności, których dane podlegają ochronie ze względu na prywatność”.

Najprawdopodobniej różnicę zdań będzie musiał wyjaśnić Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

Tymczasem udostępniam umowy Urzędu w formie, w jakiej je otrzymałem:

Umowy Urzędu Miasta Krosna 2013 rok

Umowy Urzędu Miasta Krosna 2014 rok

Zwracałem się o zmieszczenie powyższych zestawień w Biuletynie Informacji Publicznej argumentując, że każdy obywatel powinien mieć do niej jak najłatwiejszy dostęp. Cóż, na razie dostęp macie na mojej stronie.

Na koniec przypominam słowa, które będą mottem moich działań na rzecz upublicznienia umów zawieranych przez Urząd Miasta Krosna kierowany już czwartą kadencję przez prezydenta Piotra Przytockiego:

Nie można po prostu zatajać decyzji czy kwot, które są gdzieś tam wydawane nie wiadomo na co. To ma być jasne, oczywiste i widziane przez każdego mieszkańca i odczytywane jednoznacznie. Brak informacji powoduje plotkarstwo na mieście i domniemanie na przykład, że ktoś jest skorumpowany” –Piotr Przytocki, Krosno 2002 rok

Komentarze

komentarzy

2 Komentarze

 • Ciekawalista 26 stycznia 2015 Odpowiedz

  No Piotrze, ciekawa lista ! 2014-06-30 Przebudowa i rozbudowa obwodnicy miasta Krosna… – promocja (konferencje prasowe, promocyjne materiały filmowe) 23 751,30

 • Piotr 27 stycznia 2015 Odpowiedz Author

  Cieszę się, że te zestawienia są interesujące dla obywateli. Ja nie komentuję poszczególnych pozycji, ubiegam się o realny dostęp do informacji publicznej dla wszystkich obywateli. Jeżeli mamy oceniać naszych przedstawicieli i ich działania, to musimy mieć o tym wiedzę. To ma być jasne, oczywiste i widziane przez każdego mieszkańca – taki jest cel. Natomiast dostęp do umów Urzędu Miasta będzie faktyczną realizacją szczytnych haseł o jawności.

 • Piotr 31 stycznia 2015 Odpowiedz Author

  Skarga złożona: http://rzeszow.tvp.pl/18660590/jawne-ale-trudnodostepne-informacje-o-wydatkach-samorzadow

  Tak jak powiedziałem pod pomnikiem: spodziewam się, że po zapoznaniu się Prezydenta ze sprawą i uzasadnieniem wszystko zostanie wyjaśnione, naprostowane i skargę będzie można wycofać.

 • Yeri 2 lutego 2015 Odpowiedz

  Brawo 🙂
  Ale się nasz Prezydent miasta coś zestresował, ciekawe co miał na myśli kierując do mediów w kwestii publikacji umów : „to nie jest wasze zadanie”??? To ciekawe : primo- czyje?? (Urzędu który tego nie robi?), secundo- to jakie wg Prezydenta jest owo zadanie mediów? Ciekawe.

 • john doe 3 lutego 2015 Odpowiedz

  Od razu kupcie władzy pampersy bo widać że mają sraczkę na myśl o ujawnieniu tych danych. W końcu może okazać się że wszystko było dla swojej kliki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook