Co na to Świebodzin?

W sali obrad Rady Miasta Krosna uroczyście powieszono obraz MB Murkowej – Patronki Krosna. Spotkało się to już z licznymi uszczypliwymi komentarzami. W sumie słusznie.

Włodarze podnosili nie tylko obraz.

Tego samego dnia Radni uchwalili podwyżki cen biletów MKS oraz podwyżkę opłat za wodę i ścieki. Widać nawet obecność samej Patronki nie uchroniła portfeli mieszkańców. Podniesiono też górne stawki opłat za odbiór śmieci, ale to nie ma bezpośredniego przełożenia na ceny. O tym jak radni dyskutowali o podwyżkach wkrótce więcej dowiecie się z KrosnoCity.

Wracając do Obrazu, to jest to efekt koronacji wizerunku MB Murkowej i oficjalnego obwołania jej Patronką Miasta 13 czerwca 2010 roku.
Wtedy to w imieniu wszystkich mieszkańców prezydent Piotr Przytocki i przewodniczący Rady Stanisław Słyś złożyli ślubowanie. Poniżej skan Aktu Zawierzenia z 2007 roku z podpisami i pieczęciami:

(Kliknij w obrazek aby powiększyć)

W podobnym tonie wypowiadali się na Rynku 13.06.2010. Uchwałę uznającą MB Murkową Patronką Krosna zgodnie przyjęli wszyscy Radni ubiegłej kadencji. Mniej więcej w tym samym czasie Radni przyjęli flagę Krosna, na której umieszczono kolor niebieski – maryjny, na cześć Patronki.

Tyle suchych faktów.

Koronacja na Rynku

Tylko czy samorząd powinien się takimi sprawami zajmować? Do koronacji oczywiście mogło dojść, nawet na Rynku, czemu nie? Przecież było kilka tysięcy osób zainteresowanych. Rynek to przestrzeń publiczna, z której można korzystać na rożne sposoby. Raz to będą obchody niepodległościowe, raz występy operowe, innym razem festiwal wina, a jeszcze innym zlot samochodów zabytkowych. Była też uroczysta koronacja, a w najbliższą niedziele będzie Finał WOŚP. Z tym nie ma problemu, władze powinny udzielić zgody, a nawet pomóc w organizacji ruchu itd.

Kompetencje przekroczone

W żaden sposób do kompetencji Samorządu nie należy składanie religijnych deklaracji w imieniu mieszkańców, tym bardziej w imieniu „wszystkich mieszkańców” jak w załączonym dokumencie. Zadania gminy są doprawdy szerokie, ale nie ma tam nic o wyznaniu wiary w imieniu mieszkańców. Z drugiej strony ustanowienie „Patrona u Boga” chyba nie jest zależne od lokalnych władz świeckich? Mamy zatem do czynienia z sytuacja niebywałą, Samorządowcy pracują tak, że lokują nam chodnik po niewłaściwej stronie ulicy, ze ścieżki rowerowej robią istny tor przeszkód, „ścieżka zdrowia” w parku nie nadaje się do ćwiczeń dla dorosłych, dla których rzekomo jest przewidziana, a w kosztownym ZUO regularnie awarii ulega linia do produkcji biofrakcji, bo zdaje się ktoś nie dopilnował, by była zrobiona zgodnie z projektem. Ale mimo to w swoim czasie pracy (!) nasi samorządowcy zajmują się tym co nie należy do ich kompetencji. Czytelniku, formalnie to są nasi pracownicy, którzy robią nie to za co im płacimy!

Absurd

Absurd sytuacji najlepiej przedstawić na przykładach. Ostatnio przegłosowano podwyżkę cen biletów MKS, zatem za pierwszy przykład weźmy kierowce MKS. Co powinien zrobić prezes z kierowcą, który zamiast obsługiwać swoja trasę w mieście, jeździł w godzinach pracy na pielgrzymki? Pomimo, że część pasażerów zapewne ten stan by zaakceptowała, a nawet przyklasnęła z radością to i tak prezes powinien takiego niezwłocznie przywołać do porządku, albo wywalić, o podwyżce mowy by nie było. A tu co? Szef komisji budżetowo-finansowej, Tadeusz Alibożek chciałby dać podwyżkę prezydentowi.

Ktoś może powie: „mamy demokrację, a większość chciała takiego Aktu Zawierzenia”. Ale w takim razie trochę odwróćmy sytuację. Powiedzmy, że na prezydenta wybrano ateistę, a następnie „większość” domaga się od niego by na religijnej uroczystości złożył taki „Akt Zawierzenia” i odczytał go także we własnym imieniu (jak wszystkich mieszkańców, to wszystkich). Mielibyśmy prawo tego wymagać? Nie.

Zresztą jakie znaczenie ma taka deklaracja? Mniej więcej takie jak deklaracja w „Dniu Wina Węgierskiego”, że odtąd „wszyscy mieszkańcy Krosna będą pić codziennie wino i to tylko węgierskie”. Skala śmieszności i efekt ten sam co deklaracji, że „wszyscy mieszkańcy chcą matczynej opieki obrazu MB Murkowej”. Kto chce, ten chce, a jak nie chce, to z powodu deklaracji pana prezydenta czy przewodniczącego nie zacznie chcieć.

Dziwne zachowanie

Chociaż wszyscy radni poprzedniej kadencji przyłożyli rękę do wspomnianego przekroczenia kompetencji to  szczególnie dziwne jest zachowanie dwójki radnych: Anny Dubiel i Ryszarda Lenarta. Podczas składania ślubowania te osoby nie dodały formuły „Tak mi dopomóż Bóg”, to znaczy, że gdy występują tylko i wyłącznie we własnym imieniu (Radny składa ślubowanie tylko za siebie) nie chcą odwołać się do pomocy „siły wyższej”. Tymczasem w sprawie MB Murkowej  w imieniu wszystkich mieszkańców, czyli też w swoim własnym, mówią parafrazując: „tak nam dopomóż MB Murkowa”. Brak konsekwencji?

Obraz na sali

Czy obraz powinien znaleźć się na sali obrad Rady Miasta? W zasadzie nie ma przeszkód! Na sali jest miejsce dla różnych obrazów związanych z Krosnem. Nie właściwe jest tylko nadmierne „dorabianie ideologii”. Wątpię by obraz miał wpływ na decyzje radnych, próbkę już mieliśmy. Jest jednak związany z tradycją Krosna i jednym z najważniejszych obiektów zabytkowych w Mieście. Jakkolwiek brzydko to zabrzmi, to obraz MB Murkowej może stać się powodem „turystyki pielgrzymkowej”.

Tylko co na to Świebodzin?

Wstawią w swojej sali obrad kopię pomnika w skali 1:1 🙂 ?

Komentarze

komentarzy

2 Komentarze

 • Mash 4 stycznia 2011 Odpowiedz

  Podobnie jak ufundowanie berła MB z miejskiej kasy i zaksięgowanie tego wydatku w kategorii „promocja”. Długo się musieli męczyć urzędnicy, żeby RIO się tego nie czepiło, oj długo…

 • Cedryk 5 stycznia 2011 Odpowiedz

  Nie mam nic do samej idei patronki Krosna, natomiast istotnie odbyło się to za bardzo na wyrost, nic dodać, nic ująć z artykułu.

 • grzesiek.krosno 5 stycznia 2011 Odpowiedz

  Tam już właśnie jest taki specjalista od „turystyki pielgrzymkowej” 🙂

 • Piotr 12 stycznia 2011 Odpowiedz Author

  Mash, ależ to jest promocja! Promocja u ks. proboszcza 🙂 Niektórzy promują się aż miło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook