Warszawo walcz!

Dziś rocznica jednego z najbardziej heroicznych, a zarazem tragicznych wydarzeń w historii Polski. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku. Z powodu tej rocznicy proponuję mój mały subiektywny przegląd o Powstaniu w Internecie i sztuce.

Na początek fragment odcinka „Most”, z kultowego serialu PRL pt. „Czterej pancerni i pies” (taki serial przygodowy dla dzieci, osadzony w realiach przypominających nieco II wojnę światową).

Most (mała edycja, poprzedni materiał zniknął z youtube).

Nasi bohaterowie docierają do Warszawy, jednak ich czołg tuż przed sforsowaniem Wisły zostaje trafiony pociskiem przeciwpancernym. Załoga trafia do szpitala, dzięki czemu scenarzyści zgrabnie obchodzą temat udzielenia pomocy powstańcom. (Edycja: ponieważ poprzedni link zniknął z Internetu podlinkowałem cały odcinek. Wspomniana scena jest około 20 minuty odcinka).

Stopklatka z „Uprising” Sabatonu

Dziś już jest inaczej, tematu omijać nie trzeba. Powstało Muzeum Powstania Warszawskiego, które polecam każdemu, kto będzie w Warszawie. Uwaga, na zwiedzanie warto zarezerwować sobie kilka godzin czasu. Wśród ekspozycji mamy dużo materiałów multimedialnych, np. nagrań wspomnień powstańców. Tu dwa linki: Strona internetowa Muzeum i Muzeum Powstania na Youtube.

Utwór o Powstaniu Warszawskim nagrała szwedzka grupa „Sabaton”. Oficjalny klip nagrano we współpracy ze wspomnianym muzeum. Reżyserem został Jacek Ragi­nis, potomek kapitana Raginisa opiewanego przez „Sabaton” we wcześniejszym utworze „40:1”. Między innymi te kawałki zdecydowały o ogromnej popularności „Sabatonu” w Polsce. Niektórzy nawet zastanawiają się, co to się dzieje, że to szwedzka grupa tworzy coś takiego, a nie Polacy. No cóż, wcześniej „Sabatonowi” zdarzało się śpiewać takie rzeczy, że narodowo-katolickim patriotom w Polsce wnętrzności by się przewróciły gdyby się o tym dowiedzieli. Drogę do międzynarodowej kariery otworzyły „Sabatonowi” jednak utwory związane z tematyką wojenną (głównie II wojny światowej). Opiewanie bohaterskich czynów, nie tylko Polaków. Jeden z utworów poświęcony jest np. niezwykle skutecznej niemieckiej dywizji pancernej. Tym razem zostańmy jednak przy Powstaniu Warszawskim: Sabaton Uprising.

Polacy też potrafią. Może nie jest to mój ulubiony gatunek muzyczny, jednak klip jest niezwykły. Pełen przejmujących kontrastów, polecam: Hemp Gru 63 Dni Chwały

Teraz coś dla miłośników poezji śpiewanej. „Czołg” – utwór o niezwykłej genezie. Jacek Kaczmarski dowiedział się o piosence Włodzimierza Wysockiego opowiadającej o Powstaniu Warszawskim z puntu widzenia radzieckiego czołgu, na drugim brzegu Wisły. Kaczmarski nigdzie jednak nie znalazł tego utworu, napisał wiec własny, personifikując maszynę i czyniąc ją podmiotem lirycznym utworu. Tekst robi naprawdę piorunujące wrażenie. Później okazało się, że Wysocki nigdy takiej piosenki nie napisał, miał jednak właśnie taki pomysł.

I na koniec niezwykła i przejmująca Godzina W z płyty Lao Che poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. Jeżeli spodobał Ci się ten utwór, z pewnością łatwo znajdziesz pozostałe.

Zatrzymajmy się dziś na chwilę nad wydarzeniami sprzed lat. Oddajmy cześć należną bohaterom. Ocena decyzji polityków i dowódców tamtych czasów to osobna sprawa. Na te tematy można się spierać chyba bez końca. W żaden sposób nie umniejsza to heroizmu zwykłych powstańców, których dziś należy uczcić.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook