Krosno: maseczki w szkole niepotrzebne!

Na sierpniowej sesji Rady Miasta Krosna dyskutowano między innymi o tym jakie maseczki lub przyłbice zatosować w szkołach. Tymczasem może być bardzo proste rozwiązanie: nie nosić żadnych!

 

Wiceprezydent Krosna Bronisław Baran prezentuje Radnym model przyłbicy dedykowanej dla krośnieńskich szkół.

Jakiś czas temu złożyłem skargę dotyczącą tego, ze Urząd Miasta nieprawidłowo i niewystarczajaco informuje o stosowaniu maseczek. Chodziło generalnie o seniorów. Wyprowadzono mnie z błędu, Rada Miasta Krosna jeszcze w czerwcu jednomyślnie przegłosowała, że nie mam racji, a skarga jest bezzasadna. Dodatkowo pouczyli mnie, że Urząd Miasta załozył taką super zakładkę „wszystko co musisz wiedzieć o koronawirusie”, która jest na bieżaco aktualizowana i tam też jest o maseczkach. Ponieważ informacja w zakładce wskazanej przez Radnych wygladała mi na nieaktualizowaną przynajmniej od kwietnia, jeszcze w lipcu wysłałem do Rady wiadomość, że są tam rzeczy po prostu nieaktualne. Mamy wrzesień, a nikt z tym nic nie zrobił. Nie mam ani odpowiedzi, ani nic nie zmieniono na stronie. Co mi pozostaje? Uznać, że jednak oni mają rację. W zwiazku z tym wysłałem wiadomość do Pana wiceprezydenta Bronisława Barana, który najwyraźniej całkiem niepotrzebnie zastanawia się jakie maseczki wprowadzać w szkołach.

Poniżej cytuję treść maila:

„Dzień dobry

Szanowny Panie Prezydencie

Z uwagą wysłuchałem Pana pełnej troski wypowiedzi na sierpniowej sesji, a dotyczącej tego jakie maseczki / przyłbice zastosować w krośnieńskich szkołach. Nad problemem pochylał się też radny Kazimierz Mazur, wskazując kwestię zwiazaną z ograniczeniem rozchodzenia się głosu w sytuacji gdy usta są zasłonięte. Tymczasem rozwiazanie może być bardzo proste! Przecież osoby z objawami chorobowymi nie powinny przychodzić do szkoły! Zatem w szkole powinny być wyłącznie osoby zdrowe, bez objawów chorobowych. Do czego zmierzam? Osoby bez objawów, zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi na stronie krosno.pl nie muszą nosić maseczek! Pozwolę sobie zacytować dwa fragmenty informacji z wiarygodnego źródła jakim jest zakładka „co musisz wiedzieć o koronawirusie”:

„Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2” oraz „Używaj  maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie)”.

Proszę zwrócić uwagę, „nie zaleca się” i „używaj TYLKO wtedy”! Zastosowanie się do tych zaleceń rozwiązuje zarówno problem wyboru przyłbicy, jak i ponoszonych kosztów, rozwiazuje też problem tego, czy nauczyciela będzie dobrze słychać.

Warto w tym miejscu podkreślić, że informacja na stronie krosno.pl została bardzo dobrze sprawdzona. Prezydent Krosna poinformował Radę Miasta, że wspomniana zakładka jest na bieżąco aktualizowana. Rada Miasta to 21 uczciwych ludzi, którzy poważnie traktują swoje obowiązki. Zatem jest nieprawdopodobne, by te osoby coś przeoczyły, gdy były zobowiazane Kodeksem Postepowania Administracyjnego do dokładnego zbadania sprawy i ustalenia stanu faktycznego. zatem nalezy uznać, że zawartośc tej zakłądki to prawidłowo, na bieżaco zaktualizowana informacja, tak jak ustaliła Rada Miasta. Co prawda osobiście miałem wątpliwości co do jakości tej informacji i zgłosiłem to na piśmie w lipcu br. Jednak do tej pory (a mamy już wrzesień) nic nie zmieniono na stronie, ani nikt nie zareagował w jakikolwiek inny, widoczny dla mnie sposób. Najwyraźniej byłem w błędzie, a informacja na stronie krosno.pl jest prawidłowa. Jak inaczej to wytłumaczyć? To jest jedyne rozwiązanie: Prezydent i Rada Miasta mają rację, a Dymiński był w błędzie, brzecież nie może być inaczej, to byłby jakiś absurd. Zresztą wiadomo, jeden radny mógłby się pomylić, ale żeby 21 równocześnie? No bądźmy poważni. Żeby żaden nie zauważył błędu? Powiedzmy sobie jasno, że to po prostu niemożliwe. Np. Pani Anna Dubiel jest bardzo uczulona na punkcie odpowiedzialności w czasach pandemii koronawirusa i zachowywania środków ostrożności. Gdyby coś było nie tak, to na pewno przynajmniej ona by zwróciła uwagę. Wstyd mi, że w lipcu kwestionowałem kompetencje naszych Radnych, czy ośmieliłem się sugerować, że Prezydent mógł wprowadzać Radę w błąd. W ogóle jak można było wpaść na taki pomysł? Nie wiem.
Pozostaje zastosować się do informacji podawanych przez Urząd Miasta i nie stosować maseczek w przypadku osób bez objawów chorobowych. Pozwoli to obniżyć koszty i rozwiąże problem blokowania fal dźwiękowych emitowanych przez uczniów i nauczycieli.

Mam nadzieję, że pomogłem. Proszę o odpowiedź czy przyjęto zasugerowane rozwiązanie.

Pozdrawiam
Piotr Dymiński”

Naprawdę jestem ciekawy jaka będzie odpowiedź.

Komentarze

komentarzy

Facebook