Co zrobi Prezydent Krosna?

Trwają przygotowania do wyborów prezydenckich. Jak beda przeprowadzone? Nie wiem. Kiedy bedą? Nie wiem. Jednak są ruchy w kierunku głosowania korespondencyjnego w dniu 10 maja. Takim ruchem mają być polecenia od wojewodów by wójtowie, prezydenci miast i burmistrzowie przekazali spisy wyborców Poczcie Polskiej…

Ciekawa sprawa. To jest tak nieprawdopodobne, że aż nie mogę uwierzyć. Ale z drugiej strony… Zapytałem już Urząd Miasta Krosna, czy nasz prezydent otrzymał takie polecenie. Zapytałem tez czy się do niego zastosował lub zamierza się zastosować.

Fot. Wikipedia

Bez spisu wyborców przeprowadzenie wyborów za pośrednictwem Poczty będzie niemożliwe. Samo polecenie wojewodów nie ma jednak podstaw prawnych. Zgodnie z Konstytucją i Kodeksem Postępowania Administracyjnego organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach przepisów prawa. Ostatnio kilka razy to tłumaczyłem naszym samorządowcom. Przekonywałem, że nie mogą tłumaczyć się „nadzwyczajną sytuacją” i na tej podstawie robić rzeczy, do których nie mają prawa. Uzasadniałem nawet na zasadzie: „co by było gdyby wszyscy tak zaczeli robić?” …i oto nasz samorząd nagle jest po drugiej stronie. W związku z nadzwyczajną sytuacją wydane jest (lub może być wydane, nie mam jeszcze odpowiedzi, czy miało to miejsce) polecenie bez podstaw prawnych. Polecenie udostepnienia naszych chronionych danych! W celu przeprowadzenia „dziurawych wyborów”.

Uważam, że jeżeli Prezydent Krosna otrzymał takie polecenie, to absolutnie nie powinien go wykonywać. 

Skutki pandemii są straszne. Zmarło nieco ponad 400 osób, a mamy chaos w systemie prawnym, zawieszenie praw obywatelskich, działania organów bez podstaw… Jeżeli faktycznie wojewoda, któego zadaniem jest czuwanie nad przestrzeganiem prawa przez samorządy, wydaje samorządom polecenia bez podstaw prawnych, to juz nie jesteśmy na dnie. Jesteśmy w tym mule pod spodem. I nadal to nie jest żaden stan wyjątkowy, wszystko działa normalnie. Nic nadzwyczajnego się nie stało.

Sam pomysł na sposób przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych jest pełen dziur. Proponowane procedury budzą szereg wątpliwości co do legalności rozwiązania. Kontrola nad prawidłowym przebiegiem wyborów byłaby praktycznie niemożliwa. Moim zdaniem takie głosowanie nie powinno mieć miejsca. Szerzej o związanych z tym problemach może w osobnym wpisie, ten poświęcony jest tylko jednej kwestii ze względu na „pinlość”, bo podobno samorządowcy mają przekazać dane do godziny 15:00.

Tak, gospodarka też jest ważna. Też mocno odczuwam skutki złożenia jej w ofierze na przebłaganie zarazy…

Komentarze

komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook