Widziałem coś strasznego. Musimy obniżyć torowisko!

Pomysł obniżenia torów w Krośnie powraca regularnie. Ostatnio dopytuję o tę sprawę przewodniczącego komisji infrastruktury, posła Bogdana Rzońcę. Bezskutecznie, ani razu nie odpowiedział. Tymczasem wczoraj widziałem coś potwornego. 

W razie powrotu połączeń kolejowych Krosnu grozi drogowy paraliż. Torowisko przebiega przez środek miasta, w tym przynajmniej przez trzy duże skrzyżowania. Przejazd pociągu to zablokowanie ruchu kołowego. Na ten temat wraz ze stowarzyszeniem Idea Carpathia zorganizowaliśmy spotkanie z udziałem inżynierów i samorządowców, a także skierowaliśmy petycję (<-kliknij, żeby przeczytać) do PKP i władz województwa. To było prawie dwa lata temu. Sprawa jest w toku, nic mi nie wiadomo o jakimś przełomie. Tymczasem uruchomiono połączenie szynowymi „motorakami” z Zagórza do Jasła. Wspomniany na wstępie poseł Rzońca robi z tego wielki sukces. Niestety, ostatnio widziałem coś strasznego. Ul. Lwowska, zamknięty przejazd, rośnie kolejka samochodów, gdy nagle nadjeżdża karetka na sygnale. Jest to „zespół S”, czyli karetka specjalistyczna, z lekarzem na pokładzie. Jadą w stronę szpitala i tylko możemy sobie wyobrażać, co dzieje się w środku, gdy także karetka musi się zatrzymać przed szlabanem. Mijają długie i cenne dla pacjenta minuty, a pociągu jak nie było, tak nie ma. W międzyczasie kierowca wyłączył sygnał dźwiękowy. Wszyscy nadal czekamy. Wreszcie jest… przejechał puściutki „motoraczek” do Jasła. Karetka uruchomiła sygnały i pognała na szpital.
Przejazd PUSTEGO „motoraka”, z którego tak cieszy się Pan Rzońca, zablokował już nie tylko setki ludzi w samochodach, ale i karetkę, prawdopodobnie z ciężkim przypadkiem (bo zwykle takie wozi się S-kami na sygnale). Tymczasem ciężko wyciągnąć od Pana posła cokolwiek o inwestycji, która może rozwiązać problem. Co mamy zrobić? Mamy zacząć blokować tory, żeby ktoś zaczął myśleć?

Obrazek poglądowy. Tak „Zetka” wygląda latem.

Komentarze

komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook