Będzie dużo tematów lokalnych

Niedługo na moim blogu pojawi się cały szereg materiałów lokalnych, głównie samorządowych. Możliwe, że parę spraw trafi da Sądu Administracyjnego, bo znowu są problemy z informacją publiczną.

 

Zapraszam do częstszego zaglądania na bloga. Nazbierało się trochę materiałów lokalnych do publikacji. W najbliższym czasie pojawi się szersze spojrzenie na „Serce Miasta”, a także na konflikt w sprawie „Lotniska Iwonicz”.

Zdjęcie z akcji „Obalamy Mity” w temacie #PociągDoKrosna

Lotnisko
Ta druga kwestia, „lotnisko”, trochę pachnie sprawą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, bo wnioskowałem o pisma z korespondencji Gminy Krosno z bankiem. Niestety najpierw sprawę przetrzymano niemal do granicy terminu, później termin udzielenia informacji odroczono, a na koniec poinformowano, ze żadnej korespondencji nie ujawnią, bo tajemnica. Wkrótce mam dostać oficjalną odmowę na piśmie. Nie wdając się w szczegóły, przypominam, Art. 1. Ustawy o Samorządzie Gminnym: „1. Mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o gminie, należy przez to rozumieć wspólnotę samorządową oraz odpowiednie terytorium”. To my, mieszkańcy jesteśmy Gminą. Jeżeli bank koresponduje z Gminą, to koresponduje z nami. Nasz przedstawiciel odmawia nam dostępu do korespondencji prowadzonej w naszym imieniu. Jak bez tego mamy ocenić, czy dobrze reprezentuje nasze interesy? Czy zachowuje się fair wobec naszych sąsiadów? Czy jest „fair” wobec naszych przedstawicieli w Radzie, którym w ostatniej chwili wrzuca projekt pod obrady? Czy powiedział im wszystko? Dużo pytań, a brak dostępu do materiałów źródłowych.

Szkoły
Kolejna kwestia to publiczne szkoły w Krośnie, a właściwie kontrole w tych szkołach. Tak jak czytam sobie obowiązujące (jeszcze, dopóki PiS pozwoli), przepisy, to wyniki tych kontroli powinny być w Internecie. Nie ma. Upominałem się o to i miały być w listopadzie. Nie ma. No co tam takiego jest, że nie ma?

Dziwne odpowiedzi
Od czerwca 2017 mamy jako obywatele nowe narzędzie: „ponaglenie”. Teoretycznie ma to przeciwdziałać przewlekłości prowadzenia spraw. Najwyraźniej ta nowelizacja jeszcze nie dotarła do Rady Miasta, bo przewodniczący „stwierdza” bez powołania się na jakiekolwiek przepisy czy orzecznictwo, że żadne ponaglenia Rady Miasta dotyczyć nie mogą. Zresztą absurdem samego przepisu jest przekazywanie ponaglenia za pośrednictwem ponaglanego organu. Pismo Stowarzyszenia IC, które zgodnie z nowym brzmieniem KPA powinno być rozstrzygnięte w 7 dni, zostało w ten sposób „przewleczone” o półtora miesiąca. W każdym razie to nie pierwsza dziwna odpowiedź Przewodniczącego, więc i z tym trzeba będzie coś zrobić.

Przegląd parlamentarny
W przygotowaniu jest też mały przegląd parlamentarzystów Okręgu 22 i ich działalności w obecnej kadencji w kontekście Krosna. Mam nadzieję, że nikt z Was już nigdy nie zagłosuje na Alicję Zając.

Kolej
Dlaczego nie głosować na Panią Zając? A o tym trochę będzie przy okazji tematu #PociągDoKrosna.  Tak, „tematy kolejowe” nadal się ślimaczą.

Będą też inne informacje i komentarze lokalne, w tym materiał o planowanych zmianach w ustawodawstwie dotyczącym samorządu. Jeszcze raz zachęcam do odwiedzania i dzielenia się wiadomościami ze znajomymi. Piszcie w komentarzach o jakich jeszcze sprawach chcecie się dowiedzieć więcej.

 

Komentarze

komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook