Żenująca wpadka oko.press

Chcieli kopać lezącą TVP, a sami się wyłożyli. Oko.press powołuje się na ludzi, którzy straszliwie mylili się co do zagrożenia ze strony islamu, ale nazywa ich „poważnymi naukowcami”.

Zaniżanie poziomu przez TVP nie jest żadną tajemnicą. Jednak o co poszło tym razem? O zbitkę „islamistów”, z wyznawcami islamu pokonanymi przez Sobieskiego pod Wiedniem. Oko.press rozsierdziło się srodze. Ich oburzenie jednak nie jest do końca uzasadnione. Poza tym w żenujący sposób powołują się na ludzi, którzy popełnili krytyczne błędy w ocenie rzeczywistości, a na domiar złego sami mieszają pojęcia w skandaliczny sposób.

Oko.press atakuje TVP za nazwanie „islamistami” Turków pokonanych pod Wiedniem przez Króla Sobieskiego. W skrócie pouczają w ten sposób:

„(…) sama ideologia islamistyczna, mimo korzeni religijnych, jest zjawiskiem dwudziestowiecznym. Jeszcze w latach 50. i 60. poważni naukowcy – tacy jak znany wówczas socjolog Daniel Lerner – sądzili, że świat islamu ulega szybkiej laicyzacji, a religia ta pozostanie marginalną siłą polityczną”.

Natomiast kawałek dalej jadą z niedorzecznymi oskarżeniami o rasizm:

„Smutne jest szczucie zagrożeniem ze strony islamu (…) Skutki tej propagandy są widoczne w sondażach, pokazujących narastanie ksenofobii wśród Polaków i niechęci – zwłaszcza do wyznawców islamu. Jak się okazuje, można o nich powiedzieć wszystko. Osman czy islamista, Turek czy Arab – wszystko jedno. Ważne, że nie-Polak, niekatolik i ma niesłuszny kolor skóry” .

Na szybko przeanalizujmy, owszem „islamizm” pod tą nazwą jest nowością, natomiast co do treści nie jest wcale taki nowy. Islamiści ISIS wszak chcą budować „Kalifat”, twór religijno-państwowy następców Mahometa. W historii rządy niejednego Kalifa były krwawe i okrutne dla innowierców. Zresztą sam Mahomet prowadził wojny religijne. Także Imperium Osmańskie, którego armię pod Wiedniem rozbił Sobieski, było kalifatem. Na Bałkanach do dzisiaj żywa jest pamięć o zbrodniach z czasów panowania osmańskiego, a u swojego schyłku Imperium dokonało ludobójstwa Ormian (masakra w milionowej skali, a o podłożu etnicznym i religijnym). Ludobójcze praktyki, wprowadzanie szariatu, niewolnictwo etc. to nie są wynalazki islamistów z XXI wieku, to są przeniesione w XXI wiek metody znane już o wiele wcześniej. Także znane w kalifacie z którym walczył Sobieski. Owszem inaczej to wtedy nazywano, a skala barbarzyństwa na świecie była ogólnie o wiele większa, więc tamten kalifat nie odbiegał aż tak bardzo od „średniej światowej”, jednak przeniesienie metod w XXI wiek musi szokować.

Szczególnie musi szokować kogoś, kto uważał, ze świat islamu ulega laicyzacji. I oko.press sobie bezkrytycznie powołuje się na takie opinie z lat 50-tych czy 60-tych. Zupełnie jakby nie było rewolucji islamskiej w Iranie. Wtedy mówiono, że „to szyici, nie wszyscy muzułmanie są tacy, patrzcie na sunnitów!”, teraz po kilkudziesięciu latach, gdy szaleje sunnickie ISIS mówią: „nie wszyscy muzułmanie są tacy! Patrzcie na szyitów”. Oko.press zachowuje się jakby nie było wyroku śmierci na Ahmeda Salmana Rushdiego za napisanie książki, czy zamachów na wydawnictwa, albo mordowania tłumaczy. Kompletnie jakby nie było Talibów, ani ISIS. Ot w latach 50-tych ubiegłego stulecia ktoś uważał, że islam jest niegroźny, to oni się tego trzymają. W artykule obok będą bronili praw kobiet i pewnie nawet nie wiedzą jak skończył Theo van Gogh, holenderski reżyser, znany właśnie z obrony praw kobiet w krajach zdominowanych przez islam. Zatrzymali się w połowie zeszłego stulecia, a mówienie o ciemnych stronach islamu traktują jak rasizm. Szanowne oko.press, RELIGIA TO NIE RASA! Nie chodzi o kolor skóry tych ludzi. Chodzi o to jakie mają wzory do naśladowania, a niestety ich wzorce to średniowieczni bandyci prowadzący wojny religijne, każący mordować za nieprawomyślną poezję, za wiarę, albo za odejście od wiary. Jestem pewien, że wielu z nich pozostaje muzułmanami tylko ze strachu przed represjami lub nawet śmiercią z ręki innego muzułmanina. Ale niestety ludzie, którzy są wyznawcami islamu nie z przekonania, tylko ze strachu przed innymi muzułmanami, nie są wcale mniej groźni. Człowiek ze strachu też jest zdolny do zbrodni. Ze strachu mogą udawać bardziej gorliwych niż fanatycy, mogą ze strachu dowieść tego czynami. Nie lekceważmy tego, krytykujmy islam, pomagajmy ludziom z tego wychodzić. Brońmy i wspierajmy apostatów opuszczających islam. Nie dajmy się manipulować wrzaskami samozwańczych „antyrasistów” ani radykalnych wyznawców religii pokoju.

Użyty tutaj obrazek Davida Pope stał się viralem w Necie po zamachu na rysowników we Francji

Komentarze

komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook