Tymon doradcą w ministerstwie

Nastoletni Tymon doradza Minister Cyfryzacji. Od razu zlecieli się hejterzy tropiący następnego „pisiewicza”. Nic ich nie obchodzi, że sami nie mają nawet połowy kompetencji tego nastolatka, ani że chłopak doradza społecznie.

Tymon to uczeń Gimnazjum z Zielonej Góry. Aktywnie działa w Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, walczy o powszechny dostęp do informacji publicznej. Został też nominowany do Międzynarodowej Pokojowej Nagrody Dzieci („dziecięcego Nobla”). Jest zdolnym programistą, jednym z 34 zwycięzców konkursu Google Code-in dla uczniów, którzy nie ukończyli 17 lat.
Walcząc o prawa człowieka, wspólnie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich dowiódł w ubiegłym roku, że „dziecko też człowiek”. Więcej w Gazecie Prawnej.

Powiedzmy sobie szerze: kwalifikacje jeżeli chodzi o prawa osób niepełnoletnich i w kwestii cyfryzacji to ma niemałe. Nic dziwnego, że ministerstwo chce korzystać z jego porad. Po prawdzie w dziedzinie działalności obywatelskiej Tymon ma więcej doświadczenia niż większość dorosłych (co po prostu źle świadczy o dorosłych).

Zrzut z facebooka Minister Streżyńskiej

Minister Cyfryzacji, Anna Streżyńska tak napisała o swoim doradcy: „Pan Tymon P. Radzik został wolontariuszem-doradcą Ministra Cyfryzacji w sprawach praw osób nieletnich w e-administracji. Jak wiele osób wie, z sukcesem przeprowadził skomplikowane sformalizowane postępowania,w tym sądowe, ubiegając się o prawa osób niepełnoletnich w postępowaniu administracyjnym oraz dostępie do informacji publicznej. W czasie, gdy potrzebujemy precyzyjnie określić te uprawnienia także na potrzeby serwisów e-usług administracji, w tym profilu zaufanego, jest dla mnie bardzo cennym doradcą z uwagi na swoje doświadczenie, wiedzę a także bardzo wyważone sądy i umiejętność słuchania. Pierwsze spotkanie z moimi kolegami prawnikami z MC już za nami. Witamy na pokładzie.”

Przykład Tymona podawaliśmy podczas spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie Idea Carpathia z uczniami kilku krośnieńskich szkół. Wtedy jeszcze nie był doradcą Ministra. Nie trzeba być pełnoletnim, żeby upomnieć się o swoje prawa albo zmienić coś w swoim otoczeniu na plus. Drugim mocnym przykładem, o którym mówiliśmy młodzieży, był Wiktor Kazanecki z Młodzieżowej Rady Miasta Krosna oraz jego wnioski i petycje w sprawie MKS, które doprowadziły między innymi do powstania nocnej linii w Krośnie.

Mnie bardzo cieszy, że Minister Cyfryzacji chce skorzystać z porad Tymona, podobnie jak to, że prezes MKS w Krośnie chętnie wysłuchuje uwag i wniosków Wiktora. Brawo!

 

Komentarze

komentarzy

2 Komentarze

 • Szpieg 14 maja 2017 Odpowiedz

  Brawo, i to się chwali. Ważne by miał kompetencje i doświadczenie w działce którą się zajmuje, wiek ma znaczenie drugorzędne, zwłaszcza gdy chłopak jest tylko doradcą a nie podsekretarzem.

  Zwłaszcza że faktycznie jak zauważyłeś, dziedzina cyfryzacji i mediów społecznościowych rozwija się tak szybko i jest tak pełna niuansów, że stare rupiecie jak my już jej nie ograniamy, a co dopiero starsze, i jeszcze urzędasy.
  Ba, jak ja byłem w pierwszej klasie liceum, to u Kali w klasie był taki mózgol. Wtedy to „tylko” pisał proste programy i zabawiał się blokowaniem komputerów w sali informatycznej 😛
  Teraz ma dobrze prosperującą firmę i projektuje np. systemy zarządzania oświetleniem i klimatyzacją hal przemysłowych, czy oświetlenia ulicznego, dla gigantów z branży.

  Chociaż jak słyszę „prawa człowieka” to mi się lampka zapala…

 • Yeri 14 maja 2017 Odpowiedz

  Ej, bo jak wszystko rozumiem i popiera, to o co z tymi prawami nieletnich chodzi?? Czemu, komu i po co on doradza w tej kwestii??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook