#PociągDoKrosna. Zarząd w kulki leci

Wybrano wariant łącznicy kolejowej Rzeszów – Krosno. Zarząd Województwa i PKP PLK wskazują na trochę dłuższą trasę, która nie daje najlepszego efektu jeżeli chodzi o czas, ale jest tańsza. W uzasadnieniu wyboru powołano się na konsultacje społeczne. Przypominam: te konsultacje prowadzono w sposób skandaliczny, a ich wyniki zostawiają wiele do życzenia.

Raport z konsultacji społecznych w sprawie budzi poważne wątpliwości. Większość osób przeciwnych inwestycji lub przeciwnych najbardziej radykalnemu wariantowi podkreślała wysoki koszt, przy stosunkowo niewielkim skróceniu podróży. Tymczasem po urealnieniu szacunków przez PKP okazało się, że zamiast podawanych 88 minut, podróż może trwać 52 minuty, a koszt zamiast 246 mln zł. jest szacowany rzez PKP na 151 mln złotych. To oznacza, że czas podróży mógłby być o ponad pół godziny (!) krótszy, a koszt o około 100 mln niższy niż podawano w konsultacjach. To cholernie istotne różnice, które stawiają pod znakiem zapytania wyniki konsultacji.

Do tego konsultacje prowadzono np. w Jaśle, chociaż to połączenie nie ma znaczenia dla Jasła, co wprost przyznano w raporcie z konsultacji.

A jednak, w oparciu o te wadliwe konsultacje Zarząd Województwa zarekomendował PKP „wariant 2”, czyli dłuższą trasę przez Jedlicze, a PKP przychyliła się do tego.

Jeszcze w grudniu wraz ze Stowarzyszeniem Idea Carpathia wnioskowałem by wzięto poprawkę na wyniki konsultacji, lub by w ogóle powtórzyć konsultacje w związku z wątpliwościami i ewidentnymi błędami. Wnioskowaliśmy też, by przekazano aktualne dane wszystkim samorządom wzdłuż linii kolejowej oraz by zasięgnąć ich opinii. W odpowiedzi poinformowano nas, że zorganizowano spotkanie z przedstawicielami: Jedlicza, Krosna, Wojaszówki i …Jasła. Przepraszam to miało załatwić sprawę? A co z powiatem krośnieńskim, Sanokiem, powiatem sanockim, Zagórzem, Rymanowem, Miejscem Piastowym i pozostałymi jednostkami samorządu, których dotyczy skrócenie podróży do Rzeszowa dzięki budowie łącznicy? Nic, ich nie informowano, ani nie zaproszono na spotkanie. Zamiast tego z wielką uwagą pochylono się nad wrzaskiem samorządowców z Jedlicza, którzy podkreślali jak bardzo ważne jest, by pociąg koniecznie jechał przez ich miasteczko, bo tam mieszka 5 tysięcy ludzi. Tylko taki szczegół: na całej trasie, której dotyczy skrócenie podróży mieszka około 130 tysięcy ludzi. Ich interesu jakoś nie brano pod uwagę organizując spotkanie. Za to ponownie zaproszono przedstawicieli Jasła, którzy wyłącznie zgłaszają protesty „nie bo nie”, chociaż ich ta inwestycja nie dotyczy. Wiecie, że to oznacza, iż ani nie zrealizowano wniosku, ani nie odpisano dlaczego nie został zrealizowany? Może Pani Kurowskiej potrzebne są korepetycje z KPA?

Łącznica kolejowa to strategiczna inwestycja na lata, dlatego moim zdaniem należało wybrać najbardziej konkurencyjny wariant. Teraz pozostaje mieć nadzieję, że na dłuższej trasie uda się utrzymać czas przejazdu poniżej godziny. Jeżeli to będzie niemożliwe, to przedsięwzięcie mocno straci na konkurencyjności i sensie. Gdyby jeszcze wybór wariantu poparty był jakimiś rzeczowymi argumentami, ale nie… argumentem są wadliwe konsultacje i „interes Jedlicza”. Całe tłumy z Jedlicza jeżdżą do Rzeszowa, prawda? Widać to po tym, ile busów codziennie odjeżdża z Jedlicza do Rzeszowa. No ile ich jest? Ani jeden? Właśnie.

Komentarze

komentarzy

2 Komentarze

 • pankaro 2 lutego 2017 Odpowiedz

  Kogoś piszącego ten artykuł boli to że chodzi konkretnie o Jedlicze ? czy po prostu o to że to głupia decyzja ??
  Bo czytając to można śmiało powiedzieć że cała wina leży w Jedliczu , a chyba oni nie mieli nic do powiedzenia w sprawie ostatecznej decyzji co do trasy ..

 • admin 2 lutego 2017 Odpowiedz Author

  „Kogoś piszącego” boli, że podjęto decyzję na irracjonalnych przesłankach, nie uwzględniając interesu 130 tysięcy ludzi, a skupiając się na Jedliczu. Najwyraźniej mieli „do powiedzenia”, skoro w końcowym etapie akurat przedstawiciele Jedlicza byli wysłuchiwani, a nie np. Sanoka czy Rymanowa.

 • Mariusz Skoczylas 4 lutego 2017 Odpowiedz

  Hej ! Coś hosting szwankuje, strona przestaje działać
  co jakiś czas.

 • Julian Gonera 11 października 2018 Odpowiedz

  Artykuł intrygujący, lecz faktycznie szybkość wczytywania strony jest problematyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook