Petycja w sprawie szpitala i dezinformacja

Stowarzyszenie Idea Carpathia złożyło petycję w sprawie poprawy sytuacji krośnieńskiego szpitala. Niemal natychmiast w odpowiedzi pojawiły się przekłamania czy wręcz zwykłe kłamstwa. Także Urząd Miasta w pierwszej reakcji wprowadza mieszkańców w błąd. Proszę o udostępnianie tego wpisu, który prostuje pomyłki i ewidentne mijanie się z prawdą.

Treść petycji. Gdzieś tu jest mowa o „umorzeniu”?

Po pierwsze: TVP lekko przekręciła, twierdząc, że chodzi o „umorzenie podatku”. Chodzi o ten materiał: tutaj.
Sprostowanie: w petycji zwracamy się o zwolnienie (!) z podatku, lub o przekazywanie dotacji celowych na sprzęt medyczny, w kwocie nie mniejszej niż wartość podatku od nieruchomości krośnieńskiego szpitala. To jednak jest trochę co innego, niż „umorzenie podatku”.

Po drugie, odnosząc się do przekręconej informacji o „umorzeniu” rzecznika Urzędu stwierdziła, że „miasto nie ma narzędzi prawnych”. To tworzy mylący przekaz, jakoby Stowarzyszenie Idea Carpathia wnioskowało o coś niemożliwego. Stowarzyszenie jednak złożyło petycję o zwolnienie z podatku, a takie uprawnienie samorząd ma na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Druga możliwość jaką proponujemy, to dotacje na sprzęt medyczny, do czego samorząd ma uprawnienia w oparciu o ustawę o samorządzie gminnym i ustawę o zakładach opieki zdrowotnej. …w sumie byłoby spoko, gdyby osoby komentujące naszą petycję w TV, naprawdę komentowały naszą petycję, a nie jakieś inne pismo o zupełnie innej treści.

Po trzecie: w komentarzach pod artykułem o petycji natychmiast pojawiły się zarzuty w tonie: „dyrektor szpitala winien, bo olewa Radę, nie przyjął zaproszenia, celowo unikał spotkania z Radą, więc nic nie zwalniać!” Można się tylko domyślać skąd takie oszczerstwa wypływają, ale sprostować trzeba. Dyrektor szpitala w dniu, w którym był zaproszony do Rady Miasta naprawdę miał iny wyjazd. Zamiast niego na Komisję przyszło dwóch (!) zastępców dyrektora. Wiem, bo byłem na tej Komisji jako publiczność. Zastępcy odpowiadali merytorycznie i wyczerpująco na wszelkie pytania radnych. To można sprawdzić sięgając po protokół. Twierdzenie, że „radnym nie udzielono informacji o sytuacji szpitala” jest po prostu kłamstwem. Natomiast wywody o „braku szacunku” zakrawają na grubszą paranoję. Idąc tym tropem należy skomentować każde spotkanie, na którym Piotr Przytocki nie pojawił się osobiście, tylko wysłał zastępce, że: „prezydent nie szanuje ludzi, zlekceważył ważne spotkanie” i tak dalej.
Ponadto należy tu zaznaczyć, że dyrekcja szpitala zapraszała Radę Miasta do zorganizowania „sesji wyjazdowej”, poświęconej służbie zdrowia, a która mogłaby odbyć się w Szpitalu.

 

Zdaniem Idea Carpathia, wydatki na sprzęt medyczny powinny być traktowane bardziej priorytetowo.

Komentarze

komentarzy

2 Komentarze

 • Yeri 31 stycznia 2017 Odpowiedz

  Duży ten podatek płacą. No to nic dziwnego, że miasto kombinuje jak to zatrzymać w kasie, bo np do CDS dopłacić z czegoś trzeba. Ale te uzasadnienia odmowy wołają o pomstę do nieba.
  nie napisałes w jaki sposób urząd odniósł się do wniosku Idea Carpathia? Ustnie czy pisemnie? Bo jak było pismo złożone to winien pisemnie, a jak pisemnie to można oddać pismo prostujące „niedopatrzenia”.

 • admin 31 stycznia 2017 Odpowiedz Author

  Urząd jeszcze się nie odniósł. Mają 90 dni. Petycja musi zostać zamieszczona na stronie Urzędu. Odpowiedź też będzie musiała pojawić się na stronie. Na razie jest tylko pierwsza reakcja w mediach, która niestety sugeruje negatywne podejście. Zobaczymy co dalej.

 • admin 14 marca 2017 Odpowiedz Author

  Czekamy na info 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook