Uzależnienia i SONDA 2

Dziś trafiłem w TVP na odcinek „Sondy 2” o uzależnieniach. Całkiem niezły. Zresztą w ogóle program znacząco podniósł poziom.

„Sonda 2” to jeden z tych programów, które miały podnieść oglądalność TVP, a przy tym poprawić poziom telewizji publicznej. Weście na antenę poprzedziła szeroka akcja marketingowa, przy której pierwszy odcinek okazał się niewypałem. Taka moja opinia. Początkowe odcinki programu były po prostu słabe. Nie po to ludzie płaca abonament TV, żeby oglądać jak ktoś puszcza filmiki z youtuba!

Jedna z reklam promujących „Sondę 2”

Zauważam jednak, że po słabych początkach kolejne odcinki są często bardzo dobre. Powstał ciekawy program popularno-naukowy, który nieraz sięga do „starej Sondy”, ale równocześnie ma swój własny charakter.

Takim dobrym odcinkiem był ten o uzależnieniach. Obok nikotyny, alkoholu czy substancji określanych jako narkotyki, pojawiła się kawa, herbata, cukier, sól, a także inne uzależenia, np. …zakupy.

Ciekawie przedstawiono „mechanizm nagrody” i ewolucyjne pułapki, które mogą nas popchnąć w niszczący nałóg. Poruszony był też temat medycznej marihuany…ale jakby słabo. Kilka zdań dosłownie. Wyglądało to jak wycięte z szerszej rozmowy. Przypuszczam, ze nagrania było o wiele więcej i fajnie byłoby posłuchać tego, co nie zostało puszczone.
Jak na publiczną telewizję pod rządami oskarżanymi o wprowadzanie „Zamordyzmu i katotalibanu”, to ten odcinek miał naprawdę wysokie stężenie wolnościowych tez, włącznie z wypowiedziami eksperta kwestionującego sens wysokiego opodatkowania używek. Poważnie, jak będziecie mieli okazję to polecam „Sondę 2”, szczególnie nowsze odcinki. Zresztą są dostępne online na vod.tvp.pl

Komentarze

komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook