Krosno: minęła połowa kadencji samorządu

Właśnie mija połowa kadencji samorządu (2014-2018). Co się zmieniło, co się wydarzyło?

 

mam-to-w-bipie
#PrezydenciePublikuj. Jedna z akcji Stowarzyszenia Idea Carpathia na rzecz lepszego samorządu w Krośnie

„Dobre zmiany”

Przez te dwa lata nastąpiło wiele dobrych zmian, szczególnie jak chodzi o relacje samorządu z obywatelami. Przewodniczący Rady ogłasza terminy komisji. Nie ma żadnych problemów z obecnością publiczności czy nawet nagrywaniem. Niby to powinna być norma, bo Konstytucja, bo ustawy itd. Jednak poprzedni przewodniczący tego nie wiedział i na szczęście już nie jest przewodniczącym (ani nawet radnym). Wprowadzono obywatelskie zmiany do Statutu. Same obrady są dużo spokojniejsze, mniej jest konfliktów, głupich pyskówek. Coraz częściej radni dochodzą do porozumienia. Zadawanie pytań nie jest traktowane jak atak, a udzielane odpowiedzi rozwiewają wątpliwości. Nie zawsze, ale często. Postęp jest ogromny, dlatego zapewne wraz ze Stowarzyszeniem Idea Carpathia złożymy jeszcze kilka wniosków.

Stare przyzwyczajenia

Nie wszystkie stare przyzwyczajenia opuściły radę. Grupa mieszkańców nazbierała podpisów i żądała przeprowadzenia referendum w sprawie „spalarni”. Wniosek odrzucono, jednak z jakiej przyczyny? Ano z powodu niewłaściwego sformułowania w pytaniu, że napisano o „spalarni odpadów”, a nie o „bloku energetycznym”. Jednak dosłownie parę dni przed głosowaniem, na spotkaniu z ekspertami zaproszonymi przez inwestora „spalarni” – miejską spółkę, wyraźnie powiedziano, że planowany obiekt to „spalarnia odpadów”, że można to tak nazywać. Większość radnych nie chciała słuchać i pomysł referendum odrzucono z tak naciąganego powodu. Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca.

Było śmiesznie

Poczucie humoru dopisuje naszym rajcom. Tak jest gdy bawią się w przedszkole, zamiast przygotować obiecane projekty, lub próbują przekroczyć swoje kompetencje i głosować nad międzynarodową piłką nożną.

Było żałośnie

Zdarzały się też sytuacje żałosne. Szczególnie na początku, gdy np. Przewodniczący stwierdził na piśmie, że Rada nie ma kompetencji do podjęcia uchwały.

Była współpraca

Pomimo licznych różnic krośnianie potrafią współpracować. Było to widoczne szczególnie w tej połowie kadencji samorządu. Powyżej znajduje się nagranie ze spotkania nt. problemów kolejowo-drogowych miasta. Na sali była liczna reprezentacja UM Krosna, a także przyszedł prezydent. Wspomniane spotkanie było jedną z akcji naszego stowarzyszenia w celu wsparcia ważnych inwestycji. Zaowocowało złożeniem petycji do decyzyjnych instytucji. Jednak w tej sprawie prezydent popierany przez PO współpracował też z lokalnym posłem PiS i z liderem opozycyjnego Klubu PiS. Inwestycje (o których więcej dowiecie się oglądając nagranie) maja faktycznie szanse na realizację!

Komentarze

komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook