Człowiek rozumny?

Jak podają encyklopedie, człowiek rozumny (homo sapiens) to obecnie jedyny przedstawiciel rodzaju Homo (takie „człowieczaki”). Niestety, krótki przegląd informacji z ostatnich tygodni pokazuje, że człowiek rozumny to być może gatunek wymierający.

Zerknąłem jakiś czas temu na „Szkło Kontaktowe” w TVN, a tam atmosfera jak rozmowy niedokończone u ojca Rydzyka, przynajmniej telefony „oglądaczy” w takim klimacie. Ot program jest ostatnim bastionem słusznej wiary w odmętach tego pisu, którego znieść już nie można. Poza tym formuła jak zwykle niegodna rozumu człowieka. Z tego co widziałem to jeden z prowadzących wrzuca jakieś zdanie wyrwane z kontekstu, albo wręcz przekręcone, a drugi udaje, że nie wie o co chodzi, że pierwsze słyszy i próbuje wymyślać o co to może chodzić, zwykle imputują pejoratywne konotacje. Statystyczny odbiorca zapewne nie wyłapuje tej subtelnej manipulacji.

sapiens1
Coraz rzadziej spotykam się z tym by ludzie o przeciwnych poglądach starali się rozmawiać jak ludzie rozumni i wypracowywać jakiś kompromis, część wspólną. Częściej mamy „okopywanie się”, obrzucanie kłamstwami i manipulacjami. Ci rzekomo „tolerancyjni”, są w tym nieraz najgorsi.

W ogóle jakże miałby wyłapać, skoro przy ordynarnej manipulacji, jaką była sonda uliczna nt. „cyfr arabskich” większość „ludzi rozumnych” okazała się bezbronna? Przypominam: pewien youtuber zrobił sondę, w której zapytał przechodniów, co myślą o „nowym pomyśle wprowadzenia nauczania cyfr arabskich w ramach integracji z imigrantami”. Część rozmówców nazwała ten pomysł niedorzecznym, na co rzekomo rozumne komentatory zaczęły rechotać, że „debile nie wiedzą, że już od dawna uczymy się cyfr arabskich”. Ba! W kolejnych publikacjach w mediach wprost kłamano, że „zapytał Polaków czy są za nauką cyfr arabskich w szkole”, a czytelnicy bardzo często nie potrafili zauważyć, że przecież to są dwa, zupełnie różne pytania. Już objaśniam. Owszem, cyfry używane w Polsce nazywane są arabskimi, ale ich nauczanie nie jest niczym nowym, nie ma nic wspólnego z integracją, a na dodatek nasze „cyfry arabskie” wyglądają zupełnie inaczej, niż cyfry arabskie używane w wielu krajach pochodzenia imigrantów. Zatem youtuber pytając o „nowy pomysł w ramach integracji” otrzymał opinię na temat nowego pomysłu w ramach integracji (zresztą pomysłu niezbyt rozumnego, prawda?). Żeby sprawdzić, czy Polacy wiedzą, że używane u nas cyfry to tzw. „cyfry arabskie”, musiałby zadać pytanie inaczej, np. „czy popiera Pan/Pani naukę cyfr arabskich w polskich szkołach?” To byłoby podchwytliwe, ale bardzo ciekawe i w porządku. Natomiast zadawanie jednego pytania, a później twierdzenie, że uzyskana odpowiedź była na inne pytanie, jest raczej obrazą rozumu.

zero dinarów
Powyżej banknot z Jordanii. Jak to odczytają mistrzowie, którym wydaje się, że „cyfry arabskie” w krajach arabskich wyglądają identycznie jak u nas? Może „zero dinarów”, heh?

Youtuber zatem obnażył ignorancję nie tych zmanipulowanych, okłamanych i ośmieszonych publicznie przechodniów, tylko całej masy widzów. Tym bardziej niepokojące jest, jak TVP bredzi o AED. Już objaśniam, AED to takie fajne, automatyczne urządzenie, którym nawet przypadkowa osoba może komuś uratować życie. Niestety TVP w paradokumentalnym serialu pokazało scenę, która sugeruje, że te urządzenia są niebezpieczne. Zrobiono to na TVP2, czyli kanale promującym przez lata akcje nauczania pierwszej pomocy przez Owsiaka. No piękna konsekwencja telewizjo. Władze TVP i scenarzyści oczywiście nie widzą problemu, bo przecież to tylko serial. Dodajmy jednak taki serial do poziomu rozumności widza, a będziemy mieli ludzi bojących się udzielić pomocy. Musze wspominać, że ratownicy i instruktorzy pierwszej pomocy są zdrowo wkurzeni? Swoją drogą otworzyłem kiedyś „jednorazową” apteczkę od Owsiaka, a w środku zamiast noża „do pasów” był nóż do papieru. Skoro tak ma wyglądać jednorazowa apteczka na ewentualnym miejscu zdarzenia, to sam zaopatrzyłem się w przyzwoity nóż ratowniczy.

Kolejna ciekawostka: kojarzony z Gazetą Wyborczą „Sok z buraka” zapisał warszawską lewicę do PiS. Jak to się stało? Lewicowi działacze, tacy jak Jan Śpiewak, zaangażowany w kampanię prezydent Warszawy HGW (wiceszefowa PO), nagłośnili mocną aferę reprywatyzacyjną w stolicy. Temat poruszany jest od dawna, sam go śledzę od co najmniej kilku miesięcy, jednak teraz była kulminacja. HGW twierdzi, że nic nie wiedziała, za nic nie odpowiadała. Ekipa Śpiewaka zrobiła z tego powodu szum na sesji miasta. Za to „Sok z buraka” zamieścił w Internecie zdjęcie lewicowych działaczy opisane, że to „nie mieszkańcy Warszawy, tylko PiS!” Kapujecie? Po prostu zastosowali najbardziej bezczelne, ordynarne kłamstwo, żeby elektoratowi PO wmówić, że nie ma żadnego problemu, tylko ten znienawidzony PiS wrzeszczy i jątrzy jak zawsze. Wiadomo, że jak to PiS, to znaczy, że nie trzeba nawet słuchać, tylko trzeba nienawidzić. Tak właśnie, każdy kto skrytykuje PO będzie dostawał łatkę PiS-owca.
sapiens2

Teraz z innej beczki. Beata Szydło (premier) powiedziała, że „uczciwi ludzie nie zajmują się hazardem”. Co ciekawe popularny „totolotek” to przecież też hazard, a organizowany jest przez Spółkę … Skarbu Państwa. Ba, gdyby rzetelnie się przyjrzeć tematowi, to taki ZUS to też jeden wielki hazard, ot pod przymusem wszyscy obstawiamy, kto przeżyje, żeby brać wygraną (tzw. emeryturę). Czyżby Pani premier sugerowała, że państwem wcale nie rządzą uczciwi ludzie? Człowiek rozumny mógłby wyciągnąć taki wniosek, szczęśliwie dla pani premier większość widzów przed telewizorami zbyt rozumna nie jest.

Wracamy do opozycji. Działaczowi KOD z Krosna nie podoba się swoboda artystyczna i wolność wypowiedzi. Krytyczny komentarz umieścił pod wydarzeniem organizowanym wspólnie: przez niedawnego krytyka Macierewicza i Radio Maryja (uznawane wszak za bastion tzw. „sekty smoleńskiej”). Tak właśnie, PiS ma tak krótką ławkę, że nawet najostrzejsza krytyka Antka może zostać wybaczona i można organizować imprezy z Radiem Rydzyka. KOD-owcowi się nie spodobała jednak przekręcona treść wypowiedzi jednego satyryka, więc postanowił zaatakować całe wydarzenie artystyczne za to, że „tam będzie jego utwór!!1111oneone!” czy jakoś tak. Mądre to jest? Warto tu wspomnieć, że KOD to taka organizacja, która podobno broni wolności (w tym artystycznej i wypowiedzi), a Radio Maryja podobno też broni jakiś zasad. Generalnie niezły miks.

Z katastrofą smoleńską jeszcze gorzej było z okazji 15 sierpnia. Jak zwykle odczytany był apel poległych by uczcić ponad tysiącletnią historię Oręża Polskiego. Jak to wyglądało? Takim wydarzeniom jak Odsiecz Wiedeńska, Grunwald, Kircholm, Powstanie Wielkopolskie, Bitwa Warszawska, czy choćby wojna obronna 1939 poświęcono uwagi mało, lub wcale. Za to z powodu rozbicia jednego samolotu w 2010 kolejno odczytywano całkiem sporo nazwisk. Pamiętacie pewnie, że krytykowałem PO, za ich postawę w sprawie słynnego krzyża czy zniczy i kwiatów na Krakowskim Przedmieściu. Teraz mamy przegięcie w drugą stronę. Odniosłem wrażenie, że wydarzenie, co do którego można mieć w ogóle wątpliwość, czy powinno być wspomniane w Apelu Poległym, ma poświęcone więcej uwagi niż wszystkie najbardziej heroiczne bitwy w historii Polski razem wzięte. Brawo PiS, wy naprawdę nie chcecie rządzić. Zresztą patrząc, co wymyślacie w gospodarce, to lepiej, żebyście nie rządzili.

Wracamy do opozycji. Co tam słychać pod progiem? Wipler skazany, ale się nie odwoła, wyrok za „napaść na policjantów” jest prawomocny. Najbardziej niegodne rozumu są tłumaczenia byłego posła, który twierdzi, ze gdyby się odwołał, to nie mógłby kandydować. Człowieku, a po co masz kandydować, skoro wszyscy wiedzą, że zostałeś skazany i nawet nie kwestionujesz wyroku? Po 2% będziesz startował? Zresztą tłumaczenia niedorzeczne, że niby apelacja mogłaby się ślimaczyć i nie zdążyłby z kasacją przed wyborami czy jakoś tak. No trudno, gdyby nawet to mógłby „Pszemek” jedne wybory odpuścić. Zresztą, w apelacyjnym nie rozkminiają dokładnie wszystkiego. Po prostu obrona wniosłaby, tak jak mówi „Pszemek”, że Sąd nie uwzględnił dowodu z nagrania, a dał wiarę sprzecznym z nagraniem zeznaniom policjantów. I albo apelacyjny tego nie uzna, albo uzna. Jeżeli uzna, to sprawa wraca do I Instancji, co oznacza, ze dalej nie ma prawomocnego skazania. W sumie nie wiem gdzie tu pole do ślimaczenia, ale fakt, nie wiem wiele, bo proces był mocno nietransparentny. Jakoś żadna organizacja praw człowieka się tym brakiem transparentności nie zainteresowała, ciekawe…

Za to, Amnesty International Polska zbierała pieniądze, żeby kobieta w tradycyjnym stroju muzułmańskim mogła wystartować w maratonie. Jest to kampania walki z nie istniejącym w Polsce zakazem „noszenia burki”, czyli zasłaniania twarzy przez muzułmańskie kobiety. Wyborne. W ramach praw człowieka walczyć z zakazem, którego nie ma, a manifestować to strojem, który miliony kobiet muszą nosić pod groźbą przemocy. Ba, im nawet nie wolno powiedzieć, że nie chcą tego nosić, są zmuszane do mówienia, że im się to podoba. nie widziałem jednak akcji AI, żeby sfinansować udział w biegu i ochronę dla kobiety, która chciałaby w Iranie biec w krótkich spodenkach i z odsłoniętymi włosami upiętymi w kucyk. Tak właśnie, AI to bardzo rozumna organizacja…
sapiens3

Skoro już jesteśmy przy religii, to gdzieś na przełomie sierpnia i września ktoś wrzucił do serwisów społecznościowych dwustronicowy artykuł z 1 kwietnia o tym, że na maturze będzie obowiązkowa religia. Rozeszło się „viralowo”, z mnóstwem krytycznych, a czasem wręcz agresywnych komentarzy, bo oczywiście info, że artykuł jest żartem znalazło się dopiero na drugiej stronie, a żaden rozumny człowiek nie patrzy przecież na datę, ani na drugą stronę, prawda? Cóż, dzięki takim akcjom mogliście przynajmniej zdemaskować paru debili w swoim otoczeniu.

Z religijnych wygłupów można przypomnieć też to, co zrobił „Frondelek”, czyli Fronda.pl. Serwis istnym potokiem bzdur zaatakował pomysł świętowania Niepodległości Polski w kolejną rocznicę jej ogłoszenia, czyli 7 X. Tekst jak zwykle na tym portalu: anonimowy, głupi i agresywny. Anonim argumentuje, że za datę odzyskania Niepodległości uznano rzekomo 11 listopada i tak ma zostać bezdyskusyjnie. Oczywiście myli się okrutnie, bo 11 listopada to nie data odzyskania Niepodległości, tylko data Święta Niepodległości ustanowionego blisko 20 lat po odzyskaniu Niepodległości, czyli dopiero w 1937 roku. Tymczasem ogłoszenie Niepodległości nastąpiło niewątpliwie 7 X i nie ma nic złego w przypominaniu tej daty. Przeciwnie, jej przypomnienie pokazuje, że Polacy z różnych obozów potrafili współpracować ponad głębokimi podziałami. Przypomnienie tej daty pokazuje, że odzyskiwanie Niepodległości to był efekt pracy wielu środowisk, często o sprzecznych poglądach. Zatem o co chodzi „frondelkowi”? Przecież to raczej udawanie, że nic nie było, a dopiero 11 listopada przyjechał Piłsudski, zrobił „pstryk” i „stała się Niepodległość”, jest głęboko szkodliwe, bo zamiast racjonalnej oceny faktów i prawdy historycznej, przyczynia się do zwykłego kultu jednostki. No ale „frondelek” nie byłby sobą, gdyby nie ujadał kłamliwie na wszystko co nie z PiS.

Ostatnio słynne jest też przypominanie słów papieża Franciszka przeciw producentom broni. Trochę podobnie jak z tym wspomnianym artem z 1 kwietnia, wypowiedź ma swoje „drugie życie”, bo tu i tam odświeżono linki. Papież mówił, że tacy co produkują broń nie mogą nazywać się chrześcijanami. Co gorsza mówił to samo o „inwestujących w broń”. Nie wiem czy zakup np. pistoletów też pod podpada pod „inwestować w broń”? To by w bardzo kiepskim świetle stawiało Watykan i Gwardię Szwajcarską.

…a to tylko kilka przykładów. Zdecydowanie trzeba uznać, że obok człowieka rozumnego, na Świecie żyje jeszcze człowiek bezrozumny. Na dodatek ten drugi zdaje się być gatunkiem bardziej rozpowszechnionym. Niestety.

Zilustrowane kilkoma demotywatorami o rozumności człowieka. Jest tego więcej w Internetach.
Do tego banknot „zero dinarów” ( 😀 ) pożyczony z portalu dla turystów: transazja.pl

Komentarze

komentarzy

2 Komentarze

 • Szpieg 6 września 2016 Odpowiedz

  W sumie nie wiem czy warto było „wykosztowywać” się na tak długi artykuł by stwierdzić fakt oczywisty, że większość ludzi to nieskomplikowane matołki, skłonne do emocjonalnego reagowania zgodnie z tym, jak ich plemienni szamani zaprogramują.
  Co do AI, to wpisuje się to w mój pogląd na temat „praw człowieka” i tego czym one faktycznie są. Te Twoje próby racjonalnego zwrócenia im uwagi na FB że postępują wbrew swoim „ideałom” były zaiste smutne, bo Ty naprawdę wierzysz że oni służą czemu innemu, niż faktycznie służą. Jeszcze trochę, i zablokują CIę za „łamanie praw człowieka”
  ;-P
  Od Frondy to ostatnio nawet i Terlikowski się odciął. Zgadzam się, że przeważają tam artykuły anonimów z wykrzyknikami w nagłówkach w stylu „Opętał go Szatan!!!!” Równie dobrze możesz faktycznie cytować Pudelka.
  Do Wiplera miałem stosunek delikatnie mówiąc ostrożny (pisowska przechrzta, nie wyszła mu błyskotliwa kariera liberała w PiS, to postanowił opanować korwinowców, rozbijając tak naprawdę ten ruch jeszcze bardziej), a od czasu pamiętnego zajścia z policją uznałem go za przygłupa, bardzo mi miło że to potwierdził po raz kolejny i może wreszcie raz na zawsze zniknie z polityki. Trudno o lepszy przykład samozaorania, no jeszcze te jego wywiady jak to Korwin go na następcę namaścił, i ostatni, jak to z Kukizem twardo negocjują i JKM będzie na prezydenta kandydował, nie Kukiz. Niech znika, szkoda na niego naprawdę czasu i klawiatury.

 • admin 7 września 2016 Odpowiedz Author

  Tymczasem Kaczyński: „Polska potrzebuje „drugiej fali kapitalizmu”, a w jej tworzeniu rolę musi odegrać państwo”… on ma jakiś losowy generator do wypowiedzi o gospodarce?

 • admin 9 września 2016 Odpowiedz Author

  Wywody PiS-u w Krynicy dobrze podsumował Tyszka. Można rzec, że „o takich posłów nic nie robiłem” 😀

 • Pytacz 12 września 2016 Odpowiedz

  he he dobre z tym generatorem he he

 • Yeri 6 sierpnia 2017 Odpowiedz

  Nie znalazłem lepszego tematu, żeby o tym napisać, ale dam tu, bo to o ludziach rozumnych. Otóż zmarł chyba najbardziej rozumny z nas (w każdym razie ja nie znałem mądrzejszego), profesor Bogusław Wolniewicz 🙁 Olbrzymia strata dla nas wszystkich [*].
  Ku Jego pamięci składanka Jego błyskotliwych wypowiedzi:
  https://www.youtube.com/watch?v=t2fwNG5-BDM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook