CDS – „Szklana Pułapka” nierealnych założeń

Kolejna zmiana prezesa CDS. Tym razem spółkę ma ratować weteran z Uzdrowiska Rymanów. Tym samym rokowania na znaczące zmniejszenie strat przynoszonych przez CDS są raczej słabe.

Mały nabór, spadek liczby leczących się dzieci, skargi kuracjuszy na jedzenie, przepłacenie za budynek Kasztanowy Dwór, zatrudnianie firm zewnętrznych przy sprzątaniu oraz rażąco wysoka pensja – takie były przyczyny odwołania prezesa uzdrowiska Rymanów – Pawła Szczygła w 2014 roku. 
żabka w cedes
Żabka z ekspozycji w CeDeS.
Pan Paweł będzie teraz ratował krośnieński CDS, spółkę, która miała utrzymywać się sama, a jednak przynosi Krosnu nawet po 2 mln strat rocznie. Wszystko między innymi przez to, że projekt oparto na nierealnych założeniach (to nie ja wymyśliłem, to wniosek Najwyższej Izby Kontroli). 
Osiągnięcia w Rymanowie niestety nie napawają optymizmem. Wręcz mam obawy, że Krosno staje się „szalupą ratunkową” dla ludzi Platformy Obywatelskiej.
 
Możliwe jednak, że żadnej zmiany na gorsze już nie odczujemy. U podstaw problemów CDS leżą nie tyle doraźne błędy prezesów, co błędne, nieracjonalne założenia. Z życiorysu poprzedniego prezesa, Lecha Kordasa, który miał zmniejszać straty (bezskutecznie), wynika, że był ekspertem od upadających firm zajmujących się przewozem pasażerskim, więc do CDS nadawał się jak mało kto. Miałem z nim nawet przeprowadzić wywiad na temat CDS, ale niestety, po przesłaniu zagadnień do rozmowy kontakt „się urwał”. Inna sprawa, że na kwestie, które chciałem poruszyć, całkiem nieźle odpowiada raport NIK dotyczący miejskich spółek w Krośnie.
BTW: państwo radni, którzy tu czasem zaglądacie, patrzyliście ostatnio jak tam poszedł zakup nowego pieca dla CDS, na który daliście miejskie pieniądze?

Komentarze

komentarzy

2 Komentarze

  • Szpieg 20 czerwca 2016 Odpowiedz

    Identyczna sytuacja jest z rudzkim Aquadromem. Myślę że ze również sporą liczbą wypaśnych hal sportowych czy innych ustrojstw, pobudowanych w celu zaspokojenia megalomanii prezydentów miast. Gdyby ci prezydenci i radni odpowiadali za takie decyzje, to nie byłoby tego typu spraw. Ale cały sęk w tym, że w tym kraju władza wszystkich szczebli za marnotrawienie pieniędzy nie odpowiada.

  • Szpieg 21 czerwca 2016 Odpowiedz

    czemu nie da się skomentować przy Grze o Tron? wyczerpaliśmy limit komentarzy pod tematem? 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook