Krosno: auta i kalendarz

Co z tymi parkingami? Od ponad roku apelujemy o zaprzestanie poboru opłat parkingowych w soboty w Krośnie. Opłatę w soboty wprowadzono w wyniku kuriozalnej zmiany interpretacji uchwały. Równocześnie Gmina różnie interpretuje pojęcie „dnia roboczego”, zależy jak jest wygodnie. Naprawdę nie chcielibyśmy, żeby zachłanność samorządowców skończyła się jakimiś karami, albo wypłatami odszkodowań.

Strefę płatnego parkowania wprowadzono w 2003 roku, a opłaty miały obowiązywać „w dni robocze”. Uchwałę podjęto bez określenia o które dni robocze chodzi. Od początku były wątpliwości czy takie sformułowanie nie obejmie soboty. Jednak po pierwsze tych wątpliwości nie wyjaśniono (przynajmniej nie ma tego w protokołach z obrad), a po drugie przez pierwszych około 6 lat opłaty pobierano tylko od poniedziałku do piątku. Uzasadnieniem uchwały było wymuszanie rotacji samochodów na parkingach, tak by ktoś, kto ma sprawę do załatwienia np. w Urzędzie przy Staszica mógł znaleźć miejsce parkingowe (niektórzy radni, a nawet ich rodziny i znajomi i tak parkowali na miejscach dla samochodów służbowych Urzędu, pod nosem Straży Miejskiej).

stop opłacie
FB: „STOP nielegalnym opłatom parkingowym w soboty”

Około 2009 roku, bez zmiany uchwały i bez zmiany oznakowania, poszerzono zakres poboru opłaty o sobotę. Początkowo kasowano głównie parkujących w sąsiedztwie „targowicy”. W mediach nawet pojawiła się wprost informacja, że pozostałe części strefy będą traktowane z przymrużeniem oka i tam można nie płacić! Ktoś zamierza się obrazić, że nazywamy to kuriozalnym postępowaniem? Jak to? W jednym miejscu egzekwuje się przepisy, a w drugim nie? Dopiero później zmieniono oznakowanie i zaczęto kasować opłatę w całej strefie. Nadal bez zmiany uchwały! Tymczasem ustawa o drogach publicznych, która jest podstawą do pobierania opłat za parking stwierdza, że uchwała Rady Gminy powinna określać w które dni robocze pobiera się pieniądze. Co więcej w ostatnim czasie Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że w rozumieniu tej ustawy nie należy traktować soboty jako dnia roboczego, czyli opłaty pobierane w soboty są niezgodne z ustawą.

Pomimo tego orzeczenia Krosno nadal pobiera opłatę. Stowarzyszenie Idea Carpathia zwróciło się do prezydenta o usunięcie naruszenia prawa i zaprzestanie poboru opłat w soboty. W piśmie przywołaliśmy wyrok NSA: sygn. akt I OSK 3507/15, dotyczący nielegalnych opłat parkingowych pobieranych w soboty w Augustowie.

Prezydent Krosna jeszcze nie odpowiedział, ale opłaty w Krośnie pobierane są nadal. Obawiamy się, że według Prezydenta Piotra Przytockiego w Krośnie obowiązuje teraz inna ustawa niż w Augustowie, chociaż ten sam prezydent w ubiegłym roku, podczas dyskusji na sesji Rady Miasta powoływał się właśnie na Augustów by dowodzić, że wolno kasować za parking w soboty.

Im dłużej to będzie trwało, tym trudniej będzie udawać, że pobór opłat w soboty był skutkiem niewinnej pomyłki. Taka zachłanność może się okazać bardzo bolesna w skutkach.

Warto przypomnieć, że radni odrzucając w ubiegłym roku naszą obywatelską inicjatywę rozwiązania problemu zapowiedzieli przygotowanie własnego projektu uchwały. Była mowa o „od nowego roku” i przygotowaniu projektu na styczeń (to nawet jest w protokole z sesji 30 września 2015 roku).

Chyba trzeba zrobić jakąś zrzutkę na kalendarze dla radnych.

W tzw. międzyczasie na różne sposoby zwracano się do Rady Miasta o zniesienie sobotniej opłaty, jednak radni nie czuli się kompetentni by w ogóle zająć się tematem. 

Warto też wspomnieć, że część miejsc parkingowych w „starym Krośnie” całkowicie zwolniono z opłat (w tym miejsca, o których prezydent mówił, że absolutnie nie może zwolnić ich z opłat w soboty). Przyczyną był fakt uzyskania dotacji na rewitalizację. Teraz przez kilka lat miasto nie może czerpać korzyści z tak zbudowanych parkingów. Teraz ciekawostka: tam dalej stoją parkomaty! Najwyraźniej władze miasta chcą je ponownie uruchomić za te 5 lat. Co z tego wynika? Ano to, że tam nadal będzie ruch samochodowy, nie istnieje żaden plan „wyprowadzenia samochodów ze starówki”.

Komentarze

komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook