TVP: zaKODowani i Sonda 2

W styczniu pisałem, że upolitycznienie TVP nie jest żadną nowością. Pozostaje tylko kwestia czy rządy PiS w telewizji obniżą czy podniosą poziom. Jest marzec i mamy kilka „jaskółek”, którym warto się bliżej przyjrzeć.

Nie oglądałem za wiele TVPO, podobnie jak nie oglądam TVPiS. Moje wrażenie jest jednak takie, że w TVPiS o wiele częściej dopuszcza się do głosu opozycję (także pozaparlamentarną). Podobnie jak w TVPO widoczny jest profil sprzyjania rządowi, jednak wydaje się, ze stanowisko opozycji przedstawiane jest też dość rzetelnie. Zresztą na pewno są robione statystyki, ciekaw jestem porównania np. po roku: ile średnio przeznaczano czasu antenowego dla opozycji w TVPO i w TVPiS. O tym, że telewizja państwowa jest z natury telewizją polityczną pisałem w styczniu.

sonda2
Fragment czołówki pierwszej „Sondy”

Oczywiście KODziarz, który to czyta zapewne się gotuje wewnętrznie, ale co poradzić gdy ma on selektywną wizję rzeczywistości? Zupełnie jakby przez 25 lat w Polsce istania demokratyczna utopia, a teraz nagle ktoś coś psuje. Kodziarz nie pamięta, że TVP przez kilka dni ukrywała zachowanie pijanego Kwaśniewskiego w Charkowie. Kodziarz nie pamięta, że był wyrok na publicystę, który stwierdził, ze pijany Kwaśniewski był pijany. To było dawno przecież i nieprawda. Kodziarz nie pamięta też długotrwałego aresztu za „happening z krzesłem”, ani nie pamięta jak się cieszył z wtargnięcia ABW do domu „Antykomora”. Tak długo można wymieniać jak wolnościowo i demokratycznie wyglądała ta utopia przez 25 lat. To zostawmy jak nie pamiętają, popatrzmy w przyszłość.

sonda
Baner promujący Sondę 2 na Dworcu Centralnym i profilu fb Tomasza Rozka.

Ocena TVP będzie bardzo zależała od tego czy poziom się poprawi, czy może spadnie. Na marzec zapowiedziano kilka propozycji programowych nawiązujących do klasyki polskiej telewizji. Jedną z nich jest Sonda2, która ma mieć premierę 14 marca. Z jednej strony jest w tym ogromny potencjał, bo w polskiej telewizji brakuje dobrych materiałów popularnonaukowych. Z drugiej to ogromne wyzwanie zmierzenia się z legendą pierwotnej Sondy i ogromną konkurencją. W czasach PRL Sonda była bezkonkurencyjna, w polskiej TV było niewiele ciekawych programów, na te najlepsze czekało się cały tydzień. Do telewizji zagranicznej nie było dostępu. Teraz mamy całe kanały popularno-naukowe, których jest takie mrowie, że nawet nie próbuję wyliczać.
Samego Tomasza Rozka znam tylko z fb, udzielał się na jednej z grup, do której zaglądam. Możecie sobie zobaczyć profil Nauka, To lubię, który tworzy Tomasz. W mojej ocenie Sonda 2 ma więc dobre rokowania. TVP prowadzi też duża akcję promocyjną tego programu. Najwyraźniej poprzez podnoszenie poziomu i odwołanie się do pewnych sentymentów chcą pozyskać widownię i pokazać „dobrą zmianę w TV”. Już samo uderzenie w sentymentalną nutę może być skuteczne. Abramsowi się udało, prawda? Mam nadzieję, że Sonda 2 to będzie coś więcej niż odcinanie kuponów od sentymentów. Pierwszą próbkę zobaczymy 14 marca.

 

Komentarze

komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook