Wybory 2015: wstępne wyniki, pierwsze refleksje

CBA i ABW mnie jeszcze nie zamknęło, czyli nie jest aż tak źle jak straszyli. Według wstępnych wyników Prawo i Sprawiedliwość będzie mogło samodzielnie tworzyć rząd. To wstępne wyniki sondażowe, ale są prawdopodobne.

Co wiemy do tej pory o wynikach wyborów? Po pierwsze PiS prawdopodobnie zdobył wynik umożliwiający samodzielne rządzenie. To rzadki przypadek w obowiązującej w Polsce ordynacji wyborczej. Znaczne poparcie utrzymała nadal PO, stając się główną siła opozycyjną. Moim zdaniem to nadal za dużo. Lemingi kochane, co jeszcze musi się stać, żebyście przejrzeli na oczy? W twarz mają Wam napluć? Do Sejmu wszedł także Kukiz’15 z wynikiem około 9%. Zaskakująco duże jest poparcie dla partii Petru, która także przekroczyła próg. W Sejmie znajdzie się prawdopodobnie też PSL. Scenariusz, w którym w ostatecznym rachunku PSL znajdzie się pod progiem od początku uważałem za mało realny.
Pod progiem jest lewica, zarówno ta „Zjednoczona” jak i ta „Razem”. Obie dostały mniej więcej tyle głosów, ile im życzyłem i raczej żadna z nich nie przeskoczy już progu. Tuż pod progiem jest za to KORWiN, któremu sondażowe wyniki dają 4,9% poparcia.

dekomunizacja
Dzięki. Możesz odejść.

Teraz na gorąco, szczegółowo, ale wybiórczo.

Kaczki i Ciastka
Samodzielne rządy PiS, to jest to, co może uratować Ruch Kukiza. Nie żartuję. Zapytasz jaki jest związek? Wspomniałem o tym tuż przed wyborami pisząc o śpiewaku. Kukiz otwarcie mówi, ze nie będzie wchodził w trwałe koalicje. Tym samym rząd tworzony przez którąkolwiek stronę nie byłby stabilny, a równocześnie posłowie „Kukiz” nie mieliby pełnego dostępu do „konfitur” wynikających ze sprawowania władzy.
Jeżeli obóz PiS i obóz antyPiS potrzebowałyby posłów Kukiza do większości, to zamiast rozmawiać ze śpiewakiem, mogłyby wyrywać poszczególnych posłów z jego Klubu.
Jeżeli jednak PiS będzie rządził samodzielnie, to opozycja będzie miała niewiele do zaproponowania kukizowcom, a PiS nie będzie miał żadnego powodu by dzielić się z nimi władzą i stanowiskami. Jest to bardzo dobra sytuacja dla Pawła Kukiza, dająca mu czas na okrzepniecie i rozbudowę zaplecza politycznego, wypromowanie nowych liderów. Proszę zwrócić uwagę, że z ponad 20% Kukiz w krótkim czasie spadł do około 9% poparcia. To są bardzo duże straty, co fanatyczni wyznawcy Pawła zdają się ignorować. To jest nadal „ruch jednej twarzy”, a inni liderzy są często znienawidzeni przez samych „wojowników Kukiza”.

Kawior i neomarksizm
Lewica zarówno postkomunistyczna jak i neomarksistowska nie zasiądzie w Sejmie. To jedna z najlepszych wiadomości tych wyborów. Podpromowanie w mediach partii „Razem” na ostatniej prostej kampanii wyborczej prawdopodobnie przyczyniło się do „urwania” decydujących procentów oraz sprowadzenia Millera i Palikota pod próg wyborczy. Podziękował.

Muchy w nosie
Partia KORWiN może mieć kolejną okazję, by obrazić się na demokrację i wyborców. Trudno wyobrazić sobie w obecnej ordynacji wynik gorszy niż 4,9%. Do wejścia do Sejmu brakuje im około 15 tysięcy głosów. Korwin liczy, że ostateczne wyniki będą bardziej korzystne, liczy też na głosy rodaków z emigracji. Jak będzie dowiemy się pewnie jutro.

Tylko teraz uwaga: Jeżeli KORWiN jednak wejdzie, PSL się utrzyma, a poparcie dla PiS okaże się niższe niż we wstępnych sondażach, to może nie być „samodzielnej większości”. Wtedy zacznie się szukanie „przystawek”, albo podkupowanie posłów stanowiące zagrożenie dla Kukiza.

 

Komentarze

komentarzy

2 Komentarze

 • Mitz 26 października 2015 Odpowiedz

  Czyli piwo i orzeszki w dłoń i czekamy do 18:00 🙂

 • Szpieg 26 października 2015 Odpowiedz

  Jak Kukiz da się skusić Kaczorowi jak kiedyś Lepper i Giertych, to po nim.
  A z braku lewusów w Sejmie baaardzo się cieszę.

 • Piotr 26 października 2015 Odpowiedz Author

  Kukiz się nie da. Szybciej wezmą do koalicji PSL 😉
  Za to czy Kukiz może być pewny swoich posłów? Wątpię. Jeżeli będzie brakować do większości, albo będą chcieli zmarginalizować PSL w koalicji, to będą podbierać ludzi Kukizowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook