Wybory 2015: Proste Sejmowe Lizusy na „piątkę”

Piąta lista to PSL. Jak zwykle w sondażach często lokowana pod progiem. Jak zwykle wielu wyraża nadzieję, że „tym razem się nie odstaną!” Czy jak zwykle wybory wygra ich koalicjant? Pewnie tak.

Polskie Stronnictwo Ludowe to partia, która do perfekcji opanowała mechanizmy obecnego patologicznego systemu wyborczego. Jestem pełen podziwu jak PSL jest zorganizowany, jak mobilizuje karne zastępy wyborców i jak buduje silne i skuteczne listy wyborcze. Tam praktycznie każdy kandydat pracuje na wynik, chociaż większość z nich nie ma żadnych szans wejść do Sejmu. Pracują, bo wiedza, że partia jest stabilna i pewnie znowu będzie w koalicji, nie da im zginąć. Wystawi ich lub osoby z ich otoczenia w wyborach na inne szczeble oraz obsadzi nimi liczne stanowiska w spółkach i administracji rządowej i samorządowej.

rodzinkapsl
Ten fragment infografiki Gazety Wyborczej o PSL z 2011 roku krąży w Sieci w różnej formie

W poprzednich wyborach zdobyli nieco ponad 8% biorąc pod uwagę frekwencję, to było około 4% wszystkich uprawnionych. Gdy weźmiemy pod uwagę głosy oddane bezpośrednio na tych, którzy weszli do Sejmu, to zostanie nam około 2% społecznego poparcia. I co z tego? Dostali stanowiska ministrów i wicepremiera oraz liczne inne profity, bo wejdą w koalicję z każdym. Te wybory też prawdopodobnie wygrają koalicjanci PSL. Trudno oczekiwać by PSL został pod progiem, walka polityczna za bardzo skupia się na konflikcie PO-PiS. PSL się od tego zgrabnie dystansuje, „co złego to nie oni”, łomot od wyborców za rządy koalicji ma dostać PO, a nie PSL. Na dodatek Paweł Kukiz, który ma w ręku dobre karty do pogrążenia PSL nie zagrywa ich (nie zauważył?!). Zamiast tego staje w jednym rzędzie z Piechocińskim na konferencji prasowej, czym uwiarygadnia zdystansowanie PSL-u od PO. Brawo Panie Pawle, być może to jest ten 1 punkt procentowy, który da PSL-owi kolejne 4 lata współrządzenia!

Komentarze

komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook