Wybory 2015: KORWiN i przewidywalna nieobliczalność

Czwarty numer  trafił się partii KORWiN. Czy skończy się też na 4%? Nie wiadomo. Sondaże od dłuższego czasu wskazują na wynik w okolicy lub powyżej progu. Równocześnie sytuacja międzynarodowa i wewnętrzna sprzyja mobilizacji zwolenników Korwina oraz zwiększaniu elektoratu.

Lider partii KORWiN znany jest z szokujących porównań i kontrowersyjnych wypowiedzi. Czy i tym razem uniemożliwią one jego ugrupowaniu przekroczenie progu? Temat ten poruszałem przed eurowyborami, w których ówczesna partia Korwina przekroczyła próg i zdobyła 4 mandaty: Korwin ma jad skorpiona. Wyborcy są już bardzo uodpornieni na tę ekscentryczną kreację. Co więcej, w czasach Internetu coraz trudniej o manipulację. Ludzie łatwo uzyskują materiały źródłowe, a nawet dowiadują się o manipulacji TV, zanim ją zobaczą w telewizji.
Tym razem parta KORWiN nawet nie jest jakoś bardzo atakowana w mediach, a nawet zaczęły się pojawiać na jej temat całkiem przyzwoite niusy, jak ten w TVN24. Czy Korwin po latach powróci do Sejmu? Możliwe. Ma mocne strony. Jego postawa wobec fali imigrantów socjalnych jest autentyczna i niezmienna od dziesięcioleci. Internauci wygrzebali nagranie z Sejmu  z 1993 roku! Udostępniają go nawet ludzie, których w życiu bym nie posądził o  głosowanie na Korwina. Zobaczcie sami. Ten sam człowiek, ten sam temat i te same poglądy:

W przypadku Korwina nie ma obaw, że zmieni zdanie pod wpływem paru fotografii, czy jednej wzruszającej historii. Jak chodzi o politykę, to on nie ulega sentymentom. Wyborcy wiedzą czego się po nim spodziewać. Także ludzie, którzy pomimo licznych wyborczych porażek trwają przy Korwinie są w pewnym sensie gwarantem trzymania się określonych poglądów. Dobry wynik w prawyborach w Chojnicach (ponad 11%) oraz sondaże dające poparcie około progu wyborczego mobilizują elektorat. Czy to już ta jesień? Pewnie nie, ale może być reprezentacja w Sejmie.

Są też czynniki działające w drugą stronę. Wolnorynkowy program głosi partia Petru, która może odciągać od Korwina co bardziej umiarkowanych wyborców. Równocześnie liderem po stronie oburzonych radykałów jest charyzmatyczny Paweł Kukiz. Zresztą wzajemne ataki pomiędzy zwolennikami Korwina i Kukiza prawdopodobnie szkodzą obu komitetom. Moim zdaniem więcej uzyskaliby skupiając się na prezentacji swoich propozycji oraz na krytyce obecnej kasty politycznej (jest za co!).

fantastic 4
Mem nawiązujący do numeru listy partii KORWiN i filmu o Fantastycznej 4.

Korwin przestaje też być jedyną twarzą partii. W przekazie medialnym przebijają się kolejne osoby, np. Syryjka ostrzegająca przed islamem, czy poseł, który jako jedyny w Sejmie nie dał się zwariować przegłosowaniu ustawy „o zakazanych drożdżówkach w szkołach”. Ile dostaną w wyborach? Dużo zależy od „korwinizmów” na ostatniej prostej kampanii. Jedno jest tylko pewne: Korwin jest nieprzewidywalny. Napiszę zatem tak, jak przed eurowyborami: może być 3%, a może być 3 razy więcej.

Komentarze

komentarzy

2 Komentarze

 • Mitz 14 października 2015 Odpowiedz

  Myślę że 3-4% to jest maximum. Tak jak opisałeś, głosy bardziej umiarkowanych wyborców zostały zagarnięte przez konkurencję i przy KORWiNie został tylko najwierniejszy elektorat – czyli te 2-3% które zawsze dostaje. Z drugiej strony – ta partia daje niezłe wypłaty w zakładach bukmarcherskich, ich wygrana może wiernym hazardzistom przynieść fortunę 😉

 • Szpieg 15 października 2015 Odpowiedz

  Chyba kiedyś tu przy jakimś innym wątku przedstawiłem moją teorię na temat dojrzewania kuców, co powoduje regularny odpływ elektoratu Korwina w miarę gdy:
  – kuc kończy studia i zasmakuje w ciepłej posadce w administracji,
  albo
  – kuc kończy studia i zasmakuje bata polskiego kmiota badylarza, co skutecznie wyleczy z pomysłów – wszystkie możliwe ulgi i prawa dla pracodawców.
  😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook