Krosno: o co chodzi z tymi sobotnimi parkingami? [Zobacz relację TVP]

Stowarzyszenie Idea Carpathia zbiera podpisy pod obywatelskim projektem uchwały „w sprawie zniesienia opłat parkingowych w soboty”. Większość ludzi reaguje pozytywnie, ale zdarzają się wyjątki. Warto dowiedzieć się dokładniej o co chodzi.

 

konferencja parkingi
Konferencja o opłacie parkingowej. Słońce raziło niemiłosiernie. Kliknij, żeby zobaczyć relację TVP Rzeszów.

Dlaczego opłata parkingowa powinna być zniesiona w soboty? Odwrócę pytanie: dlaczego w ogóle miałaby w soboty obowiązywać? Już objaśniam. Strefę płatnego parkowania wprowadzono w 2003 roku, a opłaty miały obowiązywać „w dni robocze”. Uchwałę podjęto bez określenia o które dni robocze chodzi. Od początku były wątpliwości czy takie sformułowanie nie obejmie soboty. Jednak po pierwsze tych wątpliwości nie wyjaśniono (przynajmniej nie ma tego w protokołach z obrad), a po drugie przez pierwszych około 6 lat opłaty pobierano tylko od poniedziałku do piątku. Uzasadnieniem uchwały było wymuszanie rotacji samochodów na parkingach, tak by ktoś, kto ma sprawę do załatwienia np. w Urzędzie przy Staszica mógł znaleźć miejsce parkingowe.

Około 2009 roku bez zmiany uchwały i bez zmiany oznakowania poszerzono zakres poboru opłaty o sobotę. Początkowo kasowano głównie parkujących w sąsiedztwie „targowicy”. W mediach nawet pojawiła się wprost informacja, ze pozostałe części strefy będą traktowane z przymrożeniem oka i można nie płacić! Dopiero później zmieniono oznakowanie i zaczęto kasować opłatę w całej strefie. Nadal bez zmiany uchwały. Tymczasem Ustawa o drogach publicznych, która jest podstawą do pobierania opłat za parking stwierdza, ze uchwała Rady Gminy powinna określać w które dni robocze pobiera się pieniądze. Dlatego jako Stowarzyszenie Idea Carpathia złożyliśmy projekt poprawki zgodny z ustaleniami radnych z 2003 roku o tym by określonymi „dniami roboczymi” były dni „od poniedziałku do piątku”. Jest to najprostsza forma zmiany uchwały, której celem jest spełnienie wymogu ustawowego i doprecyzowanie zapisu z 2003 roku. Nieprecyzyjny zapis z 2003 roku powoduje, że opłata parkingowa w soboty pobierana jest w takim samym zakresie jak w dni od poniedziałku do piątku”.

Jeżeli aktualna rada chce by opłata parkingowa była pobierana w soboty to niech to wprost uchwali, a nie naciąga niedopowiedzeń sprzed 12 lat. To chyba oczywiste podejście?

Projekt uchwały Stowarzyszenia Idea Carpathia był poprzedzony kilkoma miesiącami wymiany pism z UM Krosna. Do sprawdzenia jak to było z opłatą parkingową skłoniła mnie odpowiedź przewodniczącego zamieszczona na facebooku, że „Rada nie jest kompetentna” do zmiany uchwały. Więcej tutaj.

Warto w tym miejscu podkreślić, że po prostu nie podoba nam się sytuacja, w której gdy chcemy skorzystać z usług miasta (np. MKS) to sobota nie jest dniem roboczym, ale gdy mamy zapłacić miastu (np. za parkowanie) to sobota jest takim dniem roboczym jak każdy inny.

Natomiast krytykom, którzy domagają się ode mnie, żebym raczej poszukał skąd miasto może brać dodatkowe pieniądze podpowiadam: zwróćcie uwagę na miejsca parkingowe, które zostały zarezerwowane w centrum miasta dla radnych, ich rodzin, a nawet znajomych czy dla byłych radnych. Pod mocno naciąganym pretekstem te osoby mają zaklepane miejsca parkingowe za które nie płacą, a pobór opłaty od pozostałych mieszkańców rozciąga się na sobotę bez zmiany uchwały. Naprawdę jakiś rzucający wyzwiskami w Necie anonim myśli, że kogokolwiek przekona, iż taki stan rzeczy jest w porządku?

Załączniki:

Projekt uchwały Stowarzyszenia Idea Carpathia wraz z uzasadnieniem

Formularz do zbiórki podpisów

Komentarze

komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook