Referendum: „Kukiz to zło podstawione przez PO!”

Czas rozprawić się z dwoma mitami krążącymi w mediach i w Necie. Pierwszy to twierdzenie, że Platforma popiera Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, a drugi, że istnienie „ruchu Kukiza” jest na rękę PO. Tak, wiem, że są też opowieści o tym, że Kukiz jest agentem Kaczyńskiego, ale z nimi rozprawię się w jednym z najbliższych felietonów.

zmieleni„Zmieleni.pl” to była odpowiedź zwykłych ludzi na oszustwo Platformy

Mit pierwszy: „PO popiera JOW”
To bardzo popularna bajka ostatnio. Co ciekawe to PiS chyba więcej mówi o poparciu Platformy dla JOW niż sama Platforma. Nic dziwnego, parlamentarzyści PO doskonale wiedzą, że w wyborach w systemie JOW po prostu polegną. Z jednej strony Bronek przerażony wynikami I tury wmanewrował ich w ten temat, a  z drugiej wcale im się to nie uśmiecha. To dlatego tak długo czekaliśmy na jasną deklarację, czy to referendum w końcu się odbędzie.
Skąd się w ogóle bierze mit, że PO popiera zmianę ordynacji na Jednomandatowe Okręgi Wyborcze? Platforma powiedziała, że ma taki postulat, Bronek powiedział, że popiera …i nagle wszyscy im uwierzyli na słowo? Może PO jest też za obniżeniem podatków i za ograniczeniem przywilejów władzy? No właśnie, niby wiemy, że tej partii nie można wierzyć, a jednak nawet opozycyjny PiS w tym temacie uwiarygadnia Platformę. To system „partiokracji” w ten sposób broni się przed zmianą.
Pamiętajmy, że na przeprowadzenie referendum w sprawie JOW Platforma miała około 4-5 lat. Można to było zrobić na spokojnie, w trakcie kadencji, a nie przypominać sobie o głównym postulacie ustrojowym dopiero gdy grunt się pali pod nogami. To jak zepsuli zasady wyborów do Senatu też świadczy, ze nie chodzi im o żadną realną zmianę (więcej o Senacie po kliknięciu tutaj).
Akcja „zmieleni.pl” od początku była wymierzona w PO, jako partię, która oszukała wyborców i zmieliła podpisy. Wypowiedź Olechowskiego o tym, że zbiórka podpisów to były tylko „takie ćwiczenia” wyłacznie potwierdza nieuczciwe postępowanie PO w tym temacie. Dziwne, że o ile np. w sprawie podatków już nikt Platformie nie wierzy, to nadal wielu uważa jej deklaracje w sprawie JOW za dobrą monetę.

Mit drugi: „Ruch Kukiza jest na rękę PO!”
Trzeba sobie jasno powiedzieć, że Ruch na rzecz JOW jest o wile starszy niż PO. To nie PO wymyśliła, że trzeba zmienić ordynację, tylko uwiarygadniała się jako coś co dziś nazwalibyśmy „formacją antysystemową”. Zaraz po dojściu do władzy o temacie zapomniała. Pojawienie się akcji „zmieleni.pl” i aktywność Pawła Kukiza tylko szkodziły PO. Ktoś głośno się upominał, o niespełnione obietnice, o odrzucone postulaty zmiany ustroju. Wytykano, że PO to oszuści. Jakże to może być Platformie na rękę? Platforma to ignorowała tak długo jak mogła. Pamiętacie jak mówili, że Kukiz nie zbierze podpisów? Dopiero gdy zobaczyli ponad 20% głosów okazało się, że Ruchu JOW nie da sie już marginalizować. Radzę posłuchać co Kukiz mówił np. dwa lata temu. Radze poszukać tekstów i wypowiedzi prof. Przystawy sprzed nawet 12 lat.  Wtedy zobaczycie, że „Ruch JOW” to nie jest jakiś „diabełek z pudełka”, który wyskoczył w ostatnich miesiącach przy wyborach prezydenckich. To jest ruch konsekwentnie dążący do zmiany ustroju państwa. Teraz gdy nabrał ogromnej siły i rozpędu wszystkie partyjne siły stają murem przeciw. Może PO nie bezpośrednio, ale wystarczy zobaczyć co wyprawia gazeta „Michnika”, albo jak wypowiada się Niesiołowski. PiS, SLD, PSL i Palikot atakują otwarcie i bezmyślnie. Ten ostatni jest szczególnie zabawny, bo do PO dołączył, gdy ta partia jeszcze bardzo głośno mówiła o wprowadzaniu JOW. Natomiast sympatykom PiS gratuluję: jesteście w jednym froncie z Michnikiem, Palikotem i Millerem.

System oparty o JOW nie odpowiada praktycznie żadnej z obecnych partii politycznych. Dlatego w najbliższych miesiącach dobrze zobaczycie ten wielki front partii przeciw zwykłym ludziom.

Komentarze

komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook