Referendum 6 września: głosujemy na TNT!

#podpiszBronek! Prezydent Komorowski nadal nie podpisał postanowienia o referendum. Ma aż taką depresję, że nie potrafi podpisać własnego projektu? Czy może jest szantażowany przez PSL? Nie ważne, my i tak chcemy się wypowiedzieć 6 września w trzech sprawach fundamentalnych dla relacji obywatel – państwo, więc apelujemy #PodpiszBronek.

TNT referendum
Dzieło rysownika pochodzącego z Krosna

Referendum będzie dotyczyło trzech spraw. Proponuję głosowanie na „TNT!” czyli TAK – NIE – TAK. W ten sposób wysadzimy partiokrację!

Pytania dotyczą kwestii fundamentalnych dla relacji obywatel-państwo. To referendum jest dla nas niezwykłą szansą, by wskazać kierunek zmian i rozwoju państwa. Podobna szansa może nie pojawić się przez kolejne 25 lat. Potraktujmy referendum poważnie, pomimo, ze zostało napisane na kolanie, w ostatniej chwili i z powodów koniunkturalnych.

1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej? TAK!

To pytanie o JOW-y, czyli Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. Sens tego pytania sprowadza się do kwestii, czy należy zmienić obecny system partyjny. Wprowadzenie JOW w wyborach do Sejmu zwiększa odpowiedzialność posłów przed wyborcami w ich okręgu. Wyborcy w każdym okręgu wybierają do Sejmu swojego jednego przedstawiciela (posła). Zostaje nim osoba, która uzyskała najwięcej głosów. Kandydaci mogą być zgłaszani przez partie polityczne lub startować jako niezależni. Takie rozwiązanie zmniejsza zależność posła od partyjnego kartelu. Tym samym zmiana systemu wyborczego całkowicie zmienia relację pomiędzy władzą ustawodawczą sprawowaną przez posłów, a obywatelami.

2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa? NIE!

System finansowania partii z budżetu powoduje, że partiokracja się umacnia. Partyjni kacykowie poprzez różne kruczki i regulacje sprawiają, ze do sejmu mogą dostać się tylko wyselekcjonowani przez nich kandydaci. Finansowanie z budżetu to jeden ze sposobów na umocnienie tej struktury. Równe szanse startu w wyborach wymagają równych zasad finansowania. Sprzeciwmy się faworyzowaniu partii, które same sobie przyznały publiczne pieniądze.

3. Czy jest Pan/Pani za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika? TAK!

Odpowiedź na pytanie trzecie jest najbardziej oczywista. Wynika to z fundamentalnej zasady domniemania niewinności funkcjonującej w wolnych i demokratycznych społeczeństwach. W Polsce jednak jest możliwe, że tylko z powodu zmiany interpretacji przepisów komuś można naliczyć podatek na kilka lat wstecz. To nie są warunki do życia dla przedsiębiorców. Fakt, że politycy o tak podstawowe sprawy pytają w referendum jest dla mnie ostatecznym dowodem, że oderwali się mocno od rzeczywistości.

Jeszcze raz zachęcam do głosowania „TNT!”

Komentarze

komentarzy

1 Komentarz

  • Yeri 17 czerwca 2015 Odpowiedz

    Grafika genialna 🙂
    Fakt, za przedmówcą, w tym systemie kontrola nad wybranymi przez wyborców jest prawie żadna, nad tymi wyżej postawionymi na listach w każdym razie, bo zawsze się załapią zabierając głosy tym których naprawdę popieramy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook