Publiczny Rejestr Umów: jak to robią w Szczecinie?

Wracam do tematu Publicznego Rejestru Umów w Krośnie, czyli takiej formy prezentacji wydatków samorządu, żeby każdy bez problemu mógł sprawdzić ile, za co i komu płacimy jako gmina. Osoby negatywnie nastawione, w tym prezydent Piotr Przytocki, przedstawiają wizje ogromnego wysiłku i kosztów jakie trzeba ponieść by to zrealizować. Mylą się.

PolandSzczecinSeaMuseum
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie / fot. wikipedia

Szczecin to jedno z większych miast w Polsce. Równocześnie mało jest rozpoznawalnych miejsc w naszym kraju, które byłoby położone dalej od Krosna. Dlaczego zatem piszę o Szczecinie? Bo tam samorząd pod naciskiem mieszkańców utworzył jeden z najbardziej dostępnych i przejrzystych rejestrów zawieranych umów. Szczecinianie wchodząc na Biuletyn Informacji Publicznej mogą bez problemu przeglądać z kim, na jakie kwoty i na jakie usługi lub towary zawierane są umowy w ich imieniu.

Zaproponowałem coś podobnego w Krośnie, bo u nas niełatwo jest o takie informacje. Pierwsze zestawienie otrzymałem po prawie dwóch miesiącach, na dodatek było ono pozbawione w wielu przypadkach nazw kontrahentów. Tę kwestię będzie rozstrzygał Sąd Administracyjny w Rzeszowie (więcej na ten temat przeczytasz tutaj – kliknij, żeby otworzyć).

Dodatkowo prezydent Piotr Przytocki, a za nim kilku anonimowych krytyków, wyraził wątpliwości. Prezydent roztoczył wizję zwiększania zatrudnienia i ogromnych kosztów związanych z tym, że ktoś będzie musiał aktualizować taki rejestr. Jedynym usprawiedliwieniem dla Pana Piotra Przytockiego może tu być fakt, że wypowiadał się zanim rozeznał temat. W sumie trochę nieładnie tak kategorycznie wypowiadać się w sprawie, o której się nic nie wie, ale trudno.

Już przechodzę do Szczecina. Tam pod naciskiem mieszkańców miejski samorząd wprowadził modyfikację Systemu Finansowo-Księgowego. Teraz system automatycznie aktualizuje wybrane dane w Biuletynie Informacji Publicznej, z którym został zintegrowany. W związku z upublicznieniem Rejestru Umów w Szczecinie (znacznie większym niż Krosno!) nie zwiększono zatrudnienia. Krosno także posiada system Finansowo-Księgowy na wewnętrzne potrzeby Urzędu i tu prawdopodobnie też jest możliwa modyfikacja, tak by z automatu wybrane dane trafiały do BIP.

W Polsce działa fundacja ePaństwo, która pomaga w otwieraniu się miastom, gminom, powiatom i instytucjom publicznym w zakresie udostępniania informacji publicznych. Szlak jest już przetarty. Bardzo wiele zrobił Szczecin czy Gdańsk. Podobnie ze dwie setki publicznych instytucji w Polsce. Jednak jeszcze ani jedna na Podkarpaciu. Naprawdę, co nam szkodzi by Krosno „Miasto Szkła” było przykładem przejrzystości dla całego województwa? Wystarczy skorzystać z doświadczeń Gdańska lub Szczecina, zwrócić się do fundacji ePaństwo, a nie szukać sobie na siłę problemów i niedorzecznych kosztów.

Zwracam uwagę, że za dostęp (!) do platformy/forum „Dobre Pomysły” Krosno płaci 7000 złotych za rok! Forum „Dobre Pomysły” służy do zbierania pomysłów mieszkańców na temat tego, jak i na co wydawać nasze wspólne, gminne pieniądze. Uważam, że najpierw należy obywatelom udostępnić wiedzę o tym w jaki sposób samorząd do tej pory dysponuje pieniędzmi, a dopiero później można pytać o to, co obywatele w tych wydatkach chcą zmienić. Zmodyfikowanie systemu Finansowo-Księgowego w Szczecinie jednorazowo kosztowało 2706 złotych. To prawie trzy razy mniej niż roczny dostęp Krosna do „Dobrych Pomysłów”, które w zasadzie nie różnią się od zwykłego forum internetowego!

Jednak skoro prezydent postanowił już wydać 7000 na to by wysłuchać mieszkańców przez Internet, to skorzystałem z tej możliwości. Temat upublicznienia rejestru umów zamieściłem na tym miejskim forum, o tutaj (kliknij żeby otworzyć). Jest to temat, który dostał chyba najwięcej głosów, tym ma wielu przeciwników. Co ciekawe krytycy jakoś nie przedstawiają argumentów. Zamiast tego praktycznie codziennie ktoś klika „na minus”. Komuś bardzo zależy, żeby obywatele nie wiedzieli kto i za co bierze ich pieniądze? Szczęśliwie głosów poparcia jest więcej. Nadal można tam głosować do czego zapraszam. Przykład Szczecina pokazuje, że nie grożą nam ani ogromne koszty, ani wzrost zatrudnienia, zatem bez obaw. Jawność sprzyja nam wszystkim.

Komentarze

komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook