Jasło i Krosno: tajemnicze zamiary samorządów?

Otrzymałem odpowiedź z Jasła odnośnie tego jak miasto prowadzi ewidencję zawieranych umów. Bez problemów przesłano mi skany specyfikacji przetargowej i umowy na oprogramowanie obsługujące Urząd. Za to plusik. Mimo wszystko i tak będę musiał polemizować z tamtejszym Sekretarzem. Przy okazji nawiązanie do Krosna i wypowiedzi naszego prezydenta.

Zwróciłem się do Urzędu Miasta w Jaśle z pytaniami o to w jaki sposób rejestrowane są informacje o umowach zawieranych przez urząd oraz czy rejestr funkcjonuje w formie elektronicznej. Otrzymałem bardzo profesjonalnie zredagowaną odpowiedź.

herb Jasła POL Jasło COA. Licencja CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons
Herb Jasła, rys. Jan Fijałkowski.

Jasło nie uważa zaplanowanych działań za informację publiczną?
Po prawdzie wygląda na to, że będę musiał jednak polemizować z Panem Sekretarzem. Np. odnośnie odpowiedzi w punkcie 1.1.6, bo moim zdaniem obowiązujące przepisy prawne są jednak informacją publiczną. Podobnie w 1.1.7 mam wątpliwości, bo po pierwsze ustawa o dostępie do informacji publicznej mówi też o zmierzeniach, a po drugie ja zapytałem: „Czy zaplanowana jest publikacja tego zbioru?” To znaczy, że jeżeli istnieje jakiś plan (sporządzono go), harmonogram, uchwała czy zarządzenie w sprawie publikacji tego zbioru to Pan Sekretarz powinen o tym poinformować, bo to jest informacja publiczna. Jeżeli takiego planu nie sporządzono, to po prostu powinien odpowiedzieć, że „nie zaplanowano”. Czyli, że nie ma żadnych uchwał, zarządzeń, decyzji, ani przygotowanych harmonogramów w tej sprawie.
Zresztą o objęciu prawem o informacji publicznej „zamierzeń władz” w sposób bardzo bezpośredni mówi ustawa o dostępie do informacji publicznej.

Dlaczego o to pytam?
Pytanie jest istotne, bo od niego w dużej mierze zależą dalsze czynności. Gdyby odpowiedź jednostki samorządu brzmiała np. tak: „Rada podjęła uchwałę (numer, data link do BIP), w której zobowiązała wójta/burmistrza/prezydenta do publikacji Centralnego Rejestru Umów nie później niż w czerwcu 2016”, to to byłaby bardzo ważna informacja o tym, że samorząd zajął się już tematem.

W Krośnie też nie zdradzają swoich planów…
Takie samo pytanie („czy zaplanowano?”) wysłałem w październiku 2014 do Urzędu Miasta Krosna. Sekretarz nie odniósł się wprost do tego punktu, ale z wydźwięku innych odpowiedzi uznałem, że „nie jest zaplanowana”. I co? Okazuje się, że w styczniu 2015, wtedy gdy złożyłem skargę, prezydent Piotr Przytocki oznajmił dziennikarzom, że publikacja rejestru jest planowana! I to na dodatek bez związku z moimi działaniami, do których pan Przytocki odnosił się w sposób delikatnie mówiąc kpiący. Zaraz jednak stwierdził, że on się tymi sprawami nie zajmuje, tylko Sekretarz. No zaraz, jak Pan się nie zajmuje, to znaczy, że w chwili rozmowy z dziennikarzami Pan nie wiedział ani co było w mojej korespondencji z Sekretarzem, ani o tym czy skarga jest zasadna. Zatem skąd ten szyderczy ton? Zresztą, skoro jest zaplanowana publikacja, to czy nie łatwiej było po prostu odpowiedzieć na to moje październikowe pytanie? Byłby spokój. Wszakże wiedząc, że „Miasto Szkła” chce być przejrzyste nie miałbym żadnych powodów do podejmowania działań w celu przekonania Pana Prezydenta, że warto publikować taki rejestr umów. No cóż, biorąc wypowiedź o planach publikacji rejestru umów za dobrą monetę skierowałem do Urzędu kolejne, konkretne pytania o to: na jakim etapie są przygotowania, od kiedy są prowadzone, czy w tej sprawie była jakaś narada, czy sporządzono jakąś notatkę, jakie komórki organizacyjne biorą udział w tych przygotowaniach itp. Takie w sumie podstawowe kwestie. I wiecie co? Od ponad 2 tygodni nie dostałem odpowiedzi. Czy to była jedna z tych wypowiedzi Pana Prezydenta, których nie należy jednak brać dosłownie?

Zobacz także:

Ujawniam umowy Urzędu Miasta

Telewizja pogrubia

Urząd przesyła poprawione zestawienia Umów

Komentarze

komentarzy

2 Komentarze

  • Witek 17 lutego 2015 Odpowiedz

    W Jaśle nowe władze to i podejście do klienta odpowiednie. Zbyt długo na tronie szkodzi każdemu.

  • Piotr 5 marca 2015 Odpowiedz Author

    Po wymianie korespondencji z Jasłem i Krosnem Panowie Sekretarze poinformowali, że nie zaplanowano publikacji rejestru umów. W Krośnie dowiedziałem się dodatkowo, ze nie podjęto działań w tym kierunku. Trochę zaskakujące, bo prezydent Piotr Przytocki powiedział dziennikarzom, ze jest „na dobrej drodze” żeby to upublicznić. Jak można być „na dobre drodze” do realizacji czegokolwiek, jeżeli zrobiono NIC? Oj gruby nietakt Panie Prezydencie tak ściemniać dziennikarzom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook