Krosno: Urząd przesyła poprawione zestawienia umów!

Jak pewnie wiecie, tydzień temu złożyłem skargę, która w skrócie związana była z trudnościami z uzyskaniem pełnej informacji publicznej na temat zawieranych umów. Trzy dni temu dostałem „poprawione zestawienia”, które możecie sami sprawdzić. Jest się z czego cieszyć?

Briefing prasowy pod UM Krosna. Obok mnie Rafał Woźniak.

Skargę złożyłem 30 stycznia, głównie w związku z anonimizacją danych w zestawieniach umów Urzędu za 2013 i 2014 rok. Uzyskane dane ujawniłem na moim blogu (<- kliknij żeby zobaczyć), ponieważ Urząd nie zamieścił ich na Biuletynie Informacji Publicznej. Trzeba tu zaznaczyć, że mój wniosek, w tym jego rozbudowane uzasadnienie, ukierunkowany był właśnie na publikację danych w BIP, by były łatwo dostępne dla wszystkich obywateli.

„Skarga” – to brzmi groźnie

Chociaż „skarga na urząd” brzmi poważnie, to jednak jest to standardowa procedura. W tym przypadku według mnie urzędnicy sami dodali sobie pracy chcąc ukryć nazwiska osób fizycznych z którymi Miasto zawarło umowy, twierdząc, że podlegają one ochronie.  Ja uważam, że to jest informacja publiczna, ktoś w Urzędzie uważa, że nie i tej informacji nie udziela. W takiej sytuacji, sposobem na zweryfikowanie poglądu co do charakteru informacji jest skarga na bezczynność organu. Ja tracę czas i ryzykuję 100 zł, Urząd Miasta nie ryzykuje nic. W najgorszym razie Sąd Administracyjny nakaże urzędnikom ujawnić informacje, o które wnioskuję. Zresztą od początku wyrażałem opinię, że skargę prawdopodobnie będzie można wycofać, spodziewałem się, że po zapoznaniu się z uzasadnieniem urzędnicy wykonają mój wniosek, a w efekcie skarga stanie się bezprzedmiotowa. I stało się…

„Miasto Szkła” przesyła „poprawione” zestawienia

3 lutego otworzyłem skrzynkę pocztową, a tam wiadomość o treści: „przekazuję poprawione zestawienia umów za 2013 r. i 2014 r. Poprawki dotyczą dokonanej anonimizacji danych osób fizycznych”. Myślę sobie: „Super! Skarga do wycofania!” …ale nie. Po otwarciu plików okazało się, że poprawki dotyczą ukrycia kolejnych danych! Cóż, udostępniam pliki „poprawione”:

umowy 2013_wersja poprawiona

umowy 2014_wersja poprawiona

Komentarze

komentarzy

1 Komentarz

  • Witek 6 lutego 2015 Odpowiedz

    ha,ha czyli jak to mawiał mój ojciec „od nowa Polska Ludowa”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook