Krosno: Raz, dwa, trzy Statut zmieniasz Ty!

Kolejna dobra wiadomość z Krosna. Rada Miasta przystąpi do zmiany Statutu, w tym kwestionowanego przeze mnie „paragrafu raz, dwa, trzy”. Radni przychylili się do wniosku, że Statut wymaga zmian.

Zbigniew Kubit, nowy Przewodniczący Rady Miasta Krosna
Zbigniew Kubit, nowy Przewodniczący Rady Miasta Krosna

Pod koniec ubiegłego roku zwróciłem radnym uwagę na „paragraf raz, dwa, trzy” czyli § 123 Statutu Miasta Krosna oraz złożyłem wniosek o przystąpienie do zmian Statutu (więcej tutaj <- kliknij, żeby otworzyć).

W skrócie chodzi o to, że próba przestrzegania wspomnianego paragrafu będzie z jednej strony dokładać niepotrzebnej pracy radnym i pracownikom w Biurze Rady, a z drugiej strony będzie opóźniać i utrudniać dostęp obywateli do informacji publicznej z Komisji Rady.

Wspomniany paragraf nic nie wnosi, poza zagrożeniem, że ktoś zacznie się skarżyć na ograniczanie jego praw.

Radni zapoznali się z moim wnioskiem. Na styczniowej sesji przewodniczący Rady Miasta, Zbigniew Kubit (Samorządne Krosno) ogłosił, że do Rady wpłynął wniosek od mieszkańca (zgadnijcie od kogo) w sprawie zmiany Statutu, a po konsultacjach z Sekretarzem i Radcą Prawnym doszedł do wniosku, że Statut istotnie jest już w pewnych miejscach archaiczny, więc zmiany są wskazane. Przewodniczący Kubit zapowiedział, że po wyborach do Rad Dzielnic i Osiedli zostanie powołana doraźna komisja statutowa, która zajmie się przygotowaniami Statutu. Dodał, że do końca roku Krosno powinno mieć nowy Statut. Dowiedziałem się, że radni uwzględnia też wniosek o zmianę § 123.

To bardzo dobra informacja. Moim zdaniem to świadczy, że radni otworzyli się na kulturę jawności i szczerze chcą poprawy standardów.

Ze swojej strony zapowiadam, że będę przyglądał się pracy komisji Statutowej.

Fot. Krosno.pl

Komentarze

komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook