Kolejne postępy kultury jawności!

Tym razem co prawda nie w Krośnie, ale sami zobaczcie co można znaleźć w Sieci! Gmina udostępnia protokoły z posiedzeń Komisji! Coś, o co delikatnie upominam się od kilku lat w Krośnie jest jednak możliwe!

Dzisiejszą bohaterką wpisu jest niewielkie miasteczko i gmina Skawina. W Biuletynie Informacji Publicznej udaje się tam publikować protokoły z obrad Komisji Rady Miasta! Oto dowód: protokoły ze Skawiny.

Herb Skawiny
Herb Skawiny

Ciekawostki:

W Skawinie funkcjonuje Lajkonik Snacks S.A. – fabryka produkująca między innymi pyszne paluszki Lajkonik!

W Jurczycach (gm. Skawina) urodził się generał Józef Haller, w latach 1914–1918 komendant II Brygady Legionów, dowódca utworzonej na zachodzie tzw. Błękitnej Armii.

Skawina podobnie jak Krosno miała hutę, tyle, że aluminium. Teraz są tam zakłady aluminiowe. Co ciekawe w 1968 w ówczesnej hucie powstał zakład doświadczalny produkujący m.in. sztuczne kamienie szlachetne dla przemysłu jubilerskiego.

W pięknym parku dworskim w dzielnicy Korabniki znajduje się ponad 600-letni dąb nazywany „Dębem Wyspiańskiego”. Jak głosi tradycja, autor „Wesela” siadywał pod nim podczas swoich wizyt w dworze w latach 1886–89.

Ponadto w tej małej gminie są też najnowocześniejsze technologie, np. Frezwid – jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie produkujących frezy i piły.

Skawina została założona przez Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Tymczasem założenie Krosna przez tego samego władcę datuje się na 1342. Skawina jest trochę młodsza, ale w kwestii jawności Komisji najwyraźniej nas wyprzedziła!

 

Komentarze

komentarzy

2 Komentarze

 • Yeri 31 stycznia 2015 Odpowiedz

  O Skawinie- małe miasteczko, ale bardzo dobrze sobie radzi, byłem tam tylko parę razy, ale podoba mi się. Chociaż nie mają tylu zabytków co my (praktycznie to wcale nie mają), ani takiej ładnej okolicy, to radzą sobie bardzo dobrze (a inne okoliczne gminy wcale niekoniecznie, często żyją dzięki Krakowowi tylko).
  Świetny basen mają i ogólnie zadbane miasteczko. Ale jak widać pracują u podstaw dużo, mam nadzieję, że pójdziemy w ich ślady, zwłaszcza, że pierwsze zmiany na plus już są 🙂
  Teraz bym jeszcze poobniżał lokalne podatki i zdecydowanie zmniejszył czepliwość władzy wobec mieszkańców i przedsiębiorców, zrobił coś z CDS-em (nie ma on sensu, ale jak już tyle na niego poszło to można trochę to usensownić, ale żeby ciągle tyle nie dokładać!!) i pomyślałbym jak tu ściągać inwestorów poza tymi od nowych galerii handlowych (chociaż niskie podatki i mała czepliwość już swoje zrobią).
  Gońmy Skawinę 🙂

 • Piotr 3 lutego 2015 Odpowiedz Author

  Czyli jakie wnioski? Gminy sukcesu nie obawiają się jawności… albo wręcz przeciwnie: to jawność sprzyja sukcesowi 😀

 • Yeri 3 lutego 2015 Odpowiedz

  No raczej 🙂
  Zresztą czemu ma służyć brak jawności poza kryciem przekrętów? Bo ja nie mam pomysłu.

 • Piotr 3 lutego 2015 Odpowiedz Author

  A czemu ma służyć zakaz nagrywania liczenia głosów w wyborach? Pytałem paru posłów o to, bo w końcu to oni uchwalili jako „ustawodawca”, ale „ni huhu” odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook