Krosno: czy prawa człowieka się u nas przyjęły?

Dzisiaj mija 66 lat od uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Mówi ona między innymi o prawie domniemania niewinności oraz o prawie dostępu do informacji. Dzisiaj o godzinie 13 ogłoszony zostanie wyrok w sprawie piekarza z Krosna, który i tak już został potraktowany przez Urzędników i Samorządowców jak winny. Dziś też mija 21 dni od czasu gdy zwróciłem się do Urzędu o zestawienie umów. Termin na udzielenie odpowiedzi to teoretycznie 14 dni.

janhej
Janusz Hejnar – piekarz. Chciał piec chleb, ale musi bronić piekarni przed Urzędem Miasta.

Dzisiaj mija 66 lat od uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W Artykule 11 Deklaracja przyznaje każdemu człowiekowi prawo domniemania niewinności: „Każdy człowiek oskarżony o popełnienie przestępstwa ma prawo, aby uznawano go za niewinnego dopóty, dopóki nie udowodni mu się winy zgodnie z prawem podczas publicznego procesu, w którym zapewniono mu wszystkie konieczne środki obrony”. To prawo potwierdzone jest miedzy innymi Konstytucją RP. W przypadku piekarza z Krosna nie miało zastosowania. Podczas obrad komisji geodezyjnej samorządowcy i urzędnicy już traktowali go jak winnego, chociaż nie zapadł żaden wyrok. Krośnieński samorząd nie zmienił podejścia po kontrolach Nadzoru Budowlanego, ani nawet po dwóch wyrokach uniewinniających piekarza. Dzisiaj (10 grudnia) Sąd Okręgowy zadecyduje czy uprawomocnić ostatni wyrok uniewinniający wydany w tej sprawie.

Ta sama Deklaracja Praw Człowieka w Art 19 przyznaje każdemu między innymi prawo do otrzymywania i rozpowszechniania informacji. W Polsce to prawo potwierdzone jest miedzy innymi Konstytucją i Ustawą o Dostępie do Informacji Publicznej. O taką informację w postaci zestawienia umów zawieranych przez gminę zwracałem się 21 dni temu. Teoretycznie czas na odpowiedź to 14 dni, ewentualnie Urząd mógłby poinformować, że z jakiegoś powodu trwa to po prostu dłużej. Tymczasem cisza.

Komentarze

komentarzy

2 Komentarze

 • Yeri 10 grudnia 2014 Odpowiedz

  Cisza w urzędzie zapewne trwa nadal, ale jak tam wieści z Sądu???

 • Piotr 10 grudnia 2014 Odpowiedz Author

  W Sądzie utrzymanie wyroku uniewinniającego. Argumenty oskarżenia zmiażdżone. Pozostaje pytanie: po co w naszym imieniu przez ponad 6 lat oskarżano człowieka, skoro w zasadzie nie ma żadnych dowodów na jego winę?

 • Mitz 12 grudnia 2014 Odpowiedz

  Nie ma ludzi niewinnych, są tylko ludzie źle przesłuchani 😉

 • IT 16 grudnia 2014 Odpowiedz

  To trzeba Przytockiego przesłuchać!

 • jawność 21 grudnia 2014 Odpowiedz

  21 dni czeka Pan na odpowiedź?
  To minęło ustawowe 14 dni i teraz konieczna i uzasadniona jest skarga do WSA w Rzeszowie.

 • Piotr 21 grudnia 2014 Odpowiedz Author

  Po uprzejmym zapytaniu o los mojego wniosku otrzymałem uprzejmą odpowiedź, że zrobienie wnioskowanego zestawienia wymaga trochę więcej czasu.
  Za to dostałem odpowiedź w sprawie pana piekarza: pomimo przegranej w Sądzie Urząd Miasta i tak będzie dążył do budowy drogi w miejsce piekarni. Wygląda na to, że mieszkańcy Krosna mają zapłacić za likwidację nowych miejsc pracy, a większość mediów nawet nie raczy o tym poinformować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook