Rada Miasta Krosna: nowy Przewodniczący, nowe obyczaje?

Rada Miasta Krosna rozpoczęła pracę. Wybrano prezydium, a w najbliższym czasie zostanie ustalony skład Komisji. Radni dostali też „zadanie domowe”: projekt budżetu i wieloletnią prognozę finansową dla Krosna.

Przewodniczącym Rady wybrano Zbigniewa Kubita z Samorządnego Krosna. Nikt nawet nie proponował innych kandydatur.

kubit
Zbigniew Kubit (Samorządne Krosno), nowy Przewodniczący Rady Miasta Krosna

Nie mam nic przeciwko tej decyzji. Zresztą uważam, że nastąpiło to o 4 lata za późno. Zapewne miniona kadencja byłaby spokojniejsza. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że by uszanować wolę wyborców Przewodniczący powinien wywodzić się z największego Klubu. Poza tym powinna to być osoba już doświadczona, wyróżniająca się kulturą i zdolnością do szukania porozumienia. Co by nie mówić, to z radnych Samorządnego Krosna najlepiej do funkcji przewodniczącego pasują właśnie Zbigniew Kubit i Zdzisław Dudycz. Nic dziwnego, że bez kontrowersji właśnie te dwie osoby objęły stanowiska Przewodniczącego i zastępcy. Przed wyborami napisałem o Kubicie miedzy innymi: „(…) jako prowadzący obrady zachowuje się bardzo profesjonalnie. Jest rzeczowy, konkretny, bezstronny. Nie wywołuje zbędnych konfliktów niepotrzebnymi docinkami (…) Sposób prowadzenia obrad przez Kubita to po prostu dowód, że w krośnieńskiej radzie można normalnie pracować.”

Uprzejmym gestem wobec opozycji było wybranie na drugiego zastępcę przewodniczącego radnego Kazimierza Mazura z Klubu PiS. Pamiętajmy, że Samorządne Krosno dysponuje większością głosów w Radzie, może też liczyć na głosy PO. Tym samym mogli podobnie jak 4 lata temu obsadzić całe prezydium wyłącznie swoimi radnymi. Uważam, że Mazur był jednym z najlepszych radnych ubiegłej kadencji, teraz zobaczymy jak da sobie radę z prezydium, w tym być może z prowadzeniem obrad.

Radny Kazimierz Mazur, Klub PiS
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krosna, Kazimierz Mazur (Klub PiS)

Wkrótce poznamy przewodniczących i składy Stałych Komisji Rady Miasta. To oczywiste, że Samorządne Krosno i Piotr Przytocki rządzą miastem, biorą na siebie odpowiedzialność za funkcjonowanie samorządu i prawdopodobnie obsadzą większość stanowisk przewodniczących Komisji. Ciekawy jednak jestem, czy zgodnie z tym co jeszcze dawno temu zapowiadał Piotr Przytocki, stanowisko Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej przypadnie komuś z opozycji. a komisja zajmuje się kontrolą działań prezydenta i Urzędu, czyli ma rolę idealnie pasującą do roli opozycji w demokratycznym systemie.

Komentarze

komentarzy

2 Komentarze

  • lobbysta 2 grudnia 2014 Odpowiedz

    Jeżeli na stanowisko Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej powoła P. Krzanowskiego to najprawdopodobniej chodzi o kolejną kadencje za 4 lata i pokazanie że mimo że ktoś z PiS był w Komisji Rewizyjnej to i tak Dotrzymali słowa a Przytoś był grzeczny… Cóż, bardzo ciekawie się to zapowiada, tylko czy aby Przytoś się nie przeliczył?

  • Yeri 3 grudnia 2014 Odpowiedz

    Też się nad tym zastanawiam lobbysta 🙂
    A o Panu Kazimierzu Mazurze to pisałem niedawno, że widziałbym go jako przewodniczącego komisji, dobry i Wice.
    Pan Kubit jako Przewodniczący to na pewno zmiana na lepsze w odniesieniu do poprzednika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook