Krosno: Jeden z najlepszych programów stypendialnych w Polsce

Krosno ma jeden z najlepszych w Polsce programów wspierania i promowania zdolnych uczniów. 25 listopada Krosno zostało laureatem konkursu „Dobre Stypendia”. To skutek wprowadzonych w tym roku zmian. Nareszcie wyeliminowano liczne wady wcześniejszego programu stypendialnego, o których nie zawsze głośno się nie mówiło.

otwarcie stadionu
Zastępca prezydenta Bronisław Baran i Anita Włodarczyk podczas otwarcia Stadionu lekkoatletycznego w Krośnie

Przez ostatnie lata za każdym razem gdy przyznawane były stypendia dla najzdolniejszych uczniów zwracałem uwagę na wady w systemie. Robiłem to zarówno w moich artykułach jak  iw rozmowach np. z odpowiedzialnym za edukację w Krośnie Bronisławem Baranem. Zastępca prezydenta nie zaprzeczał, mówił o planowanych zmianach i postępach prac nad nowym programem stypendialnym. Wreszcie udało się. W 2014 roku uchwalono program, który jak się okazuje, jest jednym z najlepszych w Polsce.

Poprzedni system był wadliwy miedzy innymi ze względu na restrykcyjne limity stypendiów „na szkołę”. Przez to nieraz zdolniejsi uczniowie nie mieli szans na stypendium „bo ich szkoła już dostała”, podczas gdy stypendia otrzymywali uczniowie ze słabszymi osiągnięciami, ale z innych szkół. W niektórych wypadkach wyglądało to nawet na naciągane.

Podobne uwagi zgłaszały same szkoły oraz komisja przyznająca stypendia. Teraz udało się rozwiązać te problemy. Program stypendialny jest szeroki, w tym obejmuje osiągnięcia w przedmiotach zawodowych.

Nowy program stypendialny został wyróżniony jako jeden z najlepszych programów opracowanych przez samorządy w w konkursie „Dobre Stypendia 2014”. To nie pierwsza edycja konkursu. Jak do tematu podejdą media, które nie zauważały wad poprzednich rozwiązań? Co na to redaktorzy, którzy uważają, że ze wszystkiego trzeba się cieszyć, a o błędach i niedociągnięciach nie wypada mówić? Przemilczą czy wspomną półgębkiem? Przecież mamy tu jaskrawy dowód, że reagując prawidłowo na zgłaszane z różnych stron uwagi, stworzono System Stypendialny, który może być wzorem do naśladowania dla innych samorządów!

Komentarze

komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook