Subiektywny przegląd radnych Krosna: Romanowska, Kolanko, Mazur

Kończymy subiektywny przegląd radnych. W ostatnim odcinku występują: Bogumiła Romanowska, jedyna kobieta w opozycji, Wojciech Kolanko, zwany przez złośliwych „hamulcowym”, który już nie kandyduje w wyborach oraz jeden z najlepszych radnych: Kazimierz Mazur.

Klub PiS nie ma łatwo w Radzie Miasta. Często mają kłopoty z odbieraniem głosu, czy przerywaniem wypowiedzi. Ich inicjatywy rzadko poddawane są pod obrady, wiec zniechęceni często rezygnują nawet z próby ich zgłaszania.

Bogumiła Romanowska

Romanowska
Radna Bogumiła Romanowska, Klub PiS

Bogumiła Romanowska jest jedyną kobietą w opozycyjnych Klubach. Jest osobą bardzo spokojna i kulturalną, chociaż nieraz wyraża oburzenie z powodu postępowania rządzącej ekipy. Radna Romanowska była jedną z niewielu osób, które broniły prawa obywatela gdy próbowano mnie wyrzucić z komisji Gospodarki Komunalnej.  Podczas obrad najwięcej uwagi poświęca tematom zabiegania problemom i patologiom społecznym. W głosowaniach podobnie jak jej Klub była np. przeciw dokapitalizowaniu Centrum Dziedzictwa Szkła. Wraz z Wojciechem Kolanko (o którym niżej) najczęściej głosowała przeciwko pomysłom prezydenta, czasem nawet wtedy, gdy reszta Klubu je popierała. Nie zmienia to faktu, że i tak większość uchwał radni przyjmowali jednomyślnie, w tym z poparciem PiS.

Wojciech Kolanko

Radny Wojciech Kolanko, Klub PiS
Radny Wojciech Kolanko, Klub PiS

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych i atakowanych radnych. Pamiętam jak kiedyś dawno temu jeden z serwisów podpisał jego zdjęcie kuluarowymi przezwiskami „krzykacz” i „hamulcowy”. Wynikało to z tego, że radny Kolanko bardzo bezkompromisowo walczy przeciw niektórym pomysłom, ale jego polemiki ze Stanisławem Słysiem przyjmują burzliwy obrót. Wynika to chyba z charakterów obu panów, z których każdy potrafi dolać oliwy do ognia. Na dodatek Pan Słyś zwykle zaczyna korzystać z przewagi jaką daje mu stanowisko przewodniczącego.  Wtedy gdy pojawiły się wspomniane przezwiska, chodziło bodaj o rozbudowę Domu Kultury czyli budowę Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Radny twierdził, ze projektowany obiekt jest za duży i będzie zbyt kosztowny. Później okazało się, że miał trochę racji, projekt trzeba było zmniejszyć. W ostatnich latach sprzeciwiał się budowie Centrum Dziedzictwa Szkła i dokładaniu do niego kolejnych pieniędzy mówiąc, że to za duże koszty dla mieszkańców. Jako kontrargument zwolennicy CDS mówią jak na ironię: „…a do RCKP też się dokłada”. Rożnica jest taka, że w przypadku RCKP nigdy nie mówiono o „samofinansowaniu” albo o tym, że ta instytucja sama zarobi na spłatę kredytu zaciągniętego na potrzeby inwestycji. Podczas sesji Rady Miasta to radny Kolanko najczęściej wdawał się w ostre polemiki głównie z przewodniczącym Słysiem i radnym Hanuskiem. Pietnował przypadki naruszania Statutu, domagał się wysłuchiwania obywateli. Radny Wojciech Kolanko nie bierze udziału w wyborach w tym roku.

Kazimierz Mazur

Radny Kazimierz Mazur, Klub PiS
Radny Kazimierz Mazur, Klub PiS

To jeden z najlepszych radnych tej kadencji. Zgłasza szereg merytorycznych uwag, które nieraz skutkują autopoprawkami do uchwał. Za to już nieraz dziękowali mu ludzie znajdujący się w przeciwnym obozie, np. zastępca prezydenta Bronisław Baran. Z całą pewnością radny Mazur dokładnie czyta materiały na sesję, bo wyłapuje nawet najdrobniejsze błędy i nieścisłości. O ile trudno mi wskazać kogokolwiek jako najlepszego radnego, to na pewno Kazimierz Mazur jest najbardziej skrupulatnym. Jest aktywny w dyskusjach w szerokim spektrum tematów: edukacja, infrastruktura, bezpieczeństwo, kultura. Mało jest radnych równie wszechstronnych. Podobnie jak powyżej opisany radny Kolanko, również często wdaje się w polemiki. Różnica jest taka, że Kazimierz Mazur jest zawsze opanowany, nie pozwala wyprowadzić się z równowagi.

Komentarze

komentarzy

2 Komentarze

 • Yeri tm 15 listopada 2014 Odpowiedz

  Kazimierza Mazura pamiętam jeszcze z czasów gdy uczyłem się w „Koperniku”, w tamtym czasie Pan Kazimierz pełnił tam funkcję wicedyrektora/dyrektora i mogę się o Nim wypowiadać w samych superlatywach, naprawdę rzeczowy, inteligentny, skrupulatny, opanowany i kulturalny człowiek. Nie pozbawiony poczucia humoru, trzeba tez dodać. Mam wielką nadzieję, że będzie dalej w Radzie Miasta, w mojej opinii to idealny kandydat na przewodniczącego, ma wszystkie cechy, których wymaga ta funkcja. I, dodając nie bez złośliwości, te których jednocześnie tak brakuje obecnemu przewodniczącemu.
  O Pani Romanowskiej i Panu Kolanko również mam jak najlepsze zdanie, szkoda, że Pan Kolanko już nie kandyduje.
  Powtarzając jeszcze raz- PiS to nie jest partią na jaką zagłosowałbym w wyborach parlamentarnych (z przyczyn programowych), niemniej w wyborach do Rady Miasta z taką kadra maja moje poparcie, naprawdę w porządku ludzie. Oby mieli większość po tych wyborach.

 • Piotr 15 listopada 2014 Odpowiedz Author

  Ukryłem komentarz ze względu na to, że ktoś mógłby uznać go za naruszenie ciszy wyborczej. Przywrócę w niedzielę po 21.

 • Yeri tm 16 listopada 2014 Odpowiedz

  Haha, ok 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook