Subiektywny przegląd radnych Krosna: Lenik, Opoń, Kwieciński.

Dzisiejszy subiektywny przegląd poświęcony jest trzem pierwszym przedstawicielom opozycji. Trzeba tu zaznaczyć, że opisywani dziś radni rozpoczynali kadencję jako część koalicji popierającej Piotra Przytockiego, a (dosłownie) dzisiaj są najbardziej zajadle zwalczaną opozycją.

Dzisiejsza trójka to radni Krośnieńskiego Forum Samorządowego. Kadencję zaczynali jako radni Platformy Obywatelskiej, w koalicji popierającej prezydenta. Stopniowo jednak stawali się coraz bardziej krytyczni. Po etapie „za, a nawet przeciw” przeszli całkiem do opozycji.

 

Piotr Lenik

Lenik
Radny Piotr Lenik, Krośnieńskie Forum Samorządowe

Piotr Lenik to prawdopodobnie najlepiej wykształcony radny. Wielokrotnie opowiadał się za większa jawnością pracy Rady czy przeciwko zachowaniom patologicznym. Zdecydowanie krytykował np. antyobywatelską postawę Klubu Samorządowego wobec łamania biernego prawa wyborczego mieszkańców Suchodołu. Często upominał się o przestrzeganie prawa i Statutu. Upominał się też o szacunek dla obywateli i ich praw. Opowiadał się za przyjaznym traktowaniem mieszkańców, np. jako jedyny (!) jeszcze w kadencji 2006-2010 sprzeciwiał się zmianom w płatnej strefie parkowania, które uzasadniano nieuczciwością części parkujących. Mówił wtedy, że nie wolno z tego powodu traktować wszystkich kierowców jak winnych. Piotr Lenik postulował zmiany statutowe zarówno w mieście jak i w dzielnicach i osiedlach. Ponieważ radny Piotr Lenik w dniu 10.11. został bezpardonowo zaatakowany medialnie przez obrzydliwie sprzyjający władzom Krosna portal internetowy, nie zamieszczę tu ani jednej krytycznej uwagi do Pana Piotra Lenika. Skasowałem. Zostańmy przy tym, że to jeden z najlepszych radnych w historii krośnieńskiego samorządu.

Arkadiusz Opoń

Opoń
Radny Arkadiusz Opoń, Krośnieńskie Forum Samorządowe

Radny bardzo młody, ale też bardzo ambitny. Karierę polityczną zaczął w Platformie Obywatelskiej, której jak wiecie bardzo nie lubię. Był też liderem młodzieżowej przybudówki PO – Młodych Demokratów. Na początku kadencji jako radny PO głosował nieraz nawet za najbardziej kontrowersyjnymi projektami. Tak było między innymi z dołożeniem 400 tysięcy na otwarcie baru Bistro w CDS. Radnych przekonywano między innymi tym, że w ten sposób utworzonych zostanie 5 miejsc pracy dla osób ze spółdzielni socjalnej, ale z tego później nic nie wyszło. W trakcie dyskusji radny Opoń krytykował dokładanie do CDS, a na koniec zapowiedział …poparcie tego pomysłu w głosowaniu. Radni PO byli najprawdopodobniej naciskani przez „partyjną górę” by popierać prezydenta. Arkadiusz Opoń był jednym z pierwszych polityków PO, który odszedł wraz z Jarosławem Gowinem z partii. Aktualnie współtworzy Krośnieńskie Forum Samorządowe. W minionej kadencji Opoń opowiadał się miedzy innymi przeciwko podnoszeniu podatków lokalnych czy za zmianą Statutów Dzielnic i Osiedli. To co mnie niepokoi w przypadku radnego Oponia, to fakt, że zaczął od kariery politycznej, a jego głosowania były w dużej mierze zależne od wymogów partii.

Ireneusz Kwieciński

Kwieciński
Radny Ireneusz Kwieciński, Krośnieńskie Forum Samorządowe

Jak przystało na żużlowca i radnego z Polanki, radny Kwieciński najczęściej upominał się o potrzeby żużlowców i Polanki. To zupełnie normalne, każdy radny upomina się głównie o swoją dzielnicę i o swoją ulubioną dyscyplinę sportu. Pod tym względem Ireneusz Kwieciński nie wyróżniał się, podobnie było z głosowaniami, gdy zwykle popierał stanowisko Klubu: najpierw PO, a później KFS. Po kuluarowych rozmowach można odnieść wrażenie, że Ireneusz Kwieciński wyjątkowo często był celem nacisków czy donosów. W jednym z przypadków doszło nawet do poddania pod obrady projektu uchwały o wygaszeniu jego mandatu. Ten projekt wraz z uzasadnieniem i załączonymi opiniami został niestety ukryty przez Stanisława Słysia przed opinią publiczną. Na jego polecenie nie umieszczono projektu w BIP oraz nie udostępniano go w Biurze Rady. Niezależnie jednak od treści donosów, Kwieciński nie został pozbawiony mandatu radnego. Ostatnio na mojej stronie ktoś pisał nawet z Luksemburga, że Kwieciński nie mieszka w Krośnie, tylko pod Krosnem. No skąd oni tam wiedzą takie rzeczy w tym Luksemburgu? Wsadzili mu nadajnik GPS do szczoteczki?

Komentarze

komentarzy

2 Komentarze

 • rec 12 listopada 2014 Odpowiedz

  Arkadiusz Opoń może i zaczął od politycznej kariery, ale jak sam zauważyłeś to młody radny, a swoje zdanie od początku miał, tyko bywał „rozjeżdżany walcem”, jak wielu innych. Ja szanuję to, że powiedział „nie”, zmienił barwy i robi swoje, jak na razie idzie mu bardzo dobrze.
  Cała powyższa trójka jest wg mnie ok, mam nadzieję, że więcej takich będzie po tych wyborach w Krośnie.
  Ale mówisz, że aż z Luksemburga na Kwiecińskiego piszą??? No to na bank coś w tym musi być 😉 :p

 • Julia 12 listopada 2014 Odpowiedz

  Panie Piotrze, czy mógłby mi Pan wyjaśnić jakie ma Pan kryteria w ocenie radnych? Uważa Pan, Pana Lenika za najlepszego radnego…osobiście nie mam nic do tego Pana, aczkolwiek fakty są takie, że jego frekwencja na sesjach była bardzo słaba. Ja jako obywatelka Krosna oczekuję od radnych aby byli obecni na posiedzeniach i komisjach. Jeśli, ktoś nie jest w stanie to po co w ogóle kandyduje?

 • Piotr 13 listopada 2014 Odpowiedz Author

  Oceniam czysto subiektywnie patrząc na poszczególne głosowania i odnosząc się do jakości wypowiedzi radnych. Według tych czysto subiektywnych kryteriów Piotra Lenika uznałem za jednego z najlepszych, a nie najlepszego.
  Odnośnie frekwencji to zwykle zwracałem na nią uwagę, np. podając szczegółowe wyniki głosowania. Część nieobecności radnego jest na pewno solidnie usprawiedliwiona, szczególnie ta ostatnia gdy trafił do swojej placówki jako pacjent. Dla mnie to nie jest największy problem, tym bardziej, że w tym czasie zajmował się szpitalem, kończył newralgiczną dla Krosna i okolic inwestycję i zapewnił 2 lata spokoju. To się dawno nikomu nie udało. W Radzie głos opozycji był i tak bezwzględnie ignorowany, nawet gdy Piotr Lenik ze Statutem w ręku domagał się jego przestrzegania.
  Może też sesje będą w dogodniejszych terminach dla osób pracujących? A może pan Pióro z PiS zrealizuje swoje marzenie i zrobi polityczną czystkę w szpitalu? Te nieobecności moim zdaniem nie dyskwalifikują Piotra Lenika wbrew narracji budowanej przez przeciwników. Niestety Ci, którzy go tak bardzo atakują mają gorsze rzeczy za uszami niż nieobecność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook