Wybory w Krośnie 2014: z Prezydentem Przytockim spór o rankingi

Powszechnie używanym w Krośnie argumentem wyborczym jest „wysokie miejsce w jakimś rankingu”. Problem w tym, że kryteria rankingów są zbyt ogólne i wadliwe by wyciągać wnioski np. o „najszybszym rozwoju”. Uwagi na ten temat wyraźnie nie podobają się prezydentowi Przytockiemu, który dał temu wyraz na Facebooku.

Ostatnio „hitem” w Krośnie jet ranking wydatków na „inwestycje poprawiające warunki życia” w przeliczeniu na mieszkańca. Wyniki przedstawiono jako zestawienie „miast, które się najszybciej rozwijają”. Kryterium rankingu i interpretacja wyników jest po prostu absurdalna. Zwyczajnie wyliczono, który samorząd wydał więcej pieniędzy i tyle. Nie uprawnia to ani wniosków o „poprawie warunków życia”, ani o „szybkości rozwoju”.

Piotr Przytocki o rankingach

Prezydent Piotr Przytocki na Facebooku oburza się o to, jak można podważać sens rankingu robionego przez profesora – doradcę prezydenta. Cóż, najwyraźniej można. Co więcej, jeżeli rządzącym doradzają tacy „specjaliści” od nadinterpretacji danych, to nic dziwnego, że Polska (w tym Krosno) wyludnia się, że mamy dziurę w budżecie, że podnosi się wiek emerytalny, prywatni przedsiębiorcy są niszczeni interpretacjami przepisów ze skutkami finansowymi na 5 lat wstecz etc. Po prostu ci ludzie wyciągają błędne wnioski z danych, a w efekcie prowadzą kraj w opary absurdu.

Podkreślam jeszcze raz, wyliczenia uwzględnione w rankingu nie świadczą ani o rozwoju, ani o poprawie warunków życia. Uwzględnione dane są zbyt skromne by wyciągać tak daleko idące wnioski. Jeden przykład podałem już w facebookowej dyskusji z prezydentem: most w szczerym polu za 20 milionów liczy się 2x lepiej niż 2 mosty faktycznie potrzebne, ale tylko za 5 mln sztuka. Przykład skrajny ale pokazuje wadę kryterium.

Dokładnie tak to działa, oszczędniejsze realizowanie inwestycji powodować będzie spadki w rankingu. Podobnie z jaskrawym przykładem oświetlenia, na który już zwracano uwagę w Krośnie. Są miejsca, gdzie latarnie ustawiane są dosłownie co kilka metrów. Czy to jest potrzebne i konieczne? Nie. Czy to wpływa na wyniki rankingu? Tak i to pozytywnie, bo mamy ” wydatki na oświetlenie”.

Ale popatrzmy dalej, np. na transport czy mieszkania. Porównanie zrobię na hipotetycznych gminach A i B.

Transport zbiorowy:
Powiedzmy, ze Gmina A sprywatyzowała miejską komunikację, a przystanki w gminie udostepniła na równych warunkach wszystkim zainteresowanym przewoźnikom. Gmina A po prostu przegra w rankingu, bo „mało wydała na transport”, w rankingu nie ma znaczenia czy pasażerowie mogę wygodnie dojechać do celu, liczy się poziom wydatków. Tymczasem Gmina B podniosła ceny za bilety, kupiła nowe autobusy, a konkurencję zwalcza ograniczając jej dostęp do istotnych przystanków. Nawet jeżeli w efekcie na przystankach pozostawionych „prywaciarzom” będą dantejskie sceny, tłok, korki, a miejskie autobusy będą jeździły prawie puste, to w rankingu wygra Gmina B,  bo to ona „więcej wydała na poprawę transportu zbiorowego”. Nie ma tu znaczenia faktyczne zaspokojenie potrzeb pasażerów.

Budownictwo mieszkaniowe:
Powiedzmy, że Gmina A likwiduje podatek od budynków mieszkalnych, ale nie przykłada się do wydatków na budownictwo. Tymczasem Gmina B ustala stawkę podatku od budynków mieszkalnych na maksymalnym poziomie, ale przy okazji finansuje „gospodarkę mieszkaniową”. W tego typu wadliwym rankingu zawsze wygra Gmina B bo „więcej wydała na poprawę warunków mieszkaniowych”, nawet jeżeli w rzeczywistości warunki mieszkaniowe mieszkańców bardziej poprawią się Gminie A (bo mieszkańcy będą mieli więcej pieniędzy na jakiś drobny remont czy rozbudowę, lub to wręcz zachęci osoby prywatne i deweloperów do budowy właśnie w tej gminie).

Teraz zgadnijcie, któremu modelowi bliższe jest Krosno, skoro w tych wadliwych rankingach jest wysoko.

Przy okazji przypominam, że ja startuję do Sejmiku Lista 7 miejsce 3

Komentarze

komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook