Czarownica i chrześcijańskie fantasy

Telewizyjna „Jedynka” w te święta uraczy swoich widzów filmem fantasy z cyklu „Opowieści z Narnii”. Powieść na podstawie której powstał film (raz sam film) jest o tyle specyficzna, że bazuje na wierzeniach chrześcijańskich, podczas gdy twórczość fantasy na ogół odwołuje się do innych mitów. Clive Staples Lewis Nie ukrywał, że „Opowieści z Narnii” są silnie inspirowane chrześcijaństwem. Czytelnikowi pozostawił bardzo wyraźne wskazówki, by właśnie w tym kontekście odczytywać symbolikę powieści. Powstał także film, którym TVP uraczy swoich widzów w te Święta. Zobacz trailer.

narniaFot. movieposter.com

W trakcie drugiej Wojny Światowej wiele dzieci zostało ewakuowanych z Londynu na wieś, aby uniknąć bombardowań. Dwoje chłopców i dwie dziewczynki zakwaterowano w domu Lewisa, właśnie oni przyczynili się do powstania powieści. Pierwsza scena filmu z 2005 roku, to bombardowanie Londynu.

Młodzi bohaterowie książki i filmu nazywani są potomkami Adama i Ewy, pojawia się moty „Gwiazdki”/Bożego Narodzenia czy Św. Mikołaj, a Pierwszy pośród równych” w czwórce rodzeństwa ma na imię Piotr. To jedne z głównych wskazówek pozostawionych przez autora, który ujawnia w ten sposób przesłanie książki, która nawet była traktowana jako przesadnie moralizatorska. Zarzucano jej wręcz indoktrynację. Żeby zrozumieć „co autor miał na myśli”, trzeba po prostu orientować się w chrześcijańskich Prawdach Wiary. Nic dziwnego, że zrealizowane na podstawie książki filmy w telewizyjnych ramówkach pojawią się przy okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Sama postać Lwa Aslana jest wzorowana na…Jezusie, czego S.C. Lewis nie ukrywał. Czasem to może dziwić, bo na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni do widoku Jezusa bezradnego Betlejemskim żłóbku, czy bezbronnego, przybitego do krzyża. Lewis uwypukla inny, znacznie bardziej agresywny i zwycięski aspekt – „Lwa Judy”. Znanego z Genesis i Apokalipsy:

Judo, ciebie sławić będą bracia twoi,
twoja bowiem ręka na karku twych wrogów!
Synowie twego ojca będą ci oddawać pokłon!
Judo, młody lwie, na zdobyczy róść będziesz, mój synu:
jak lew czai się, gotuje do skoku,
do lwicy podobny – któż się ośmieli go drażnić?

Genesis 49, 8-9

I mówi do mnie jeden ze Starców:
„Przestań płakać:
Oto zwyciężył Lew z pokolenia Judy,
Odrośl Dawida,
tak że otworzy księgę i siedem jej pieczęci”.

Apokalipsa Św. Jana 5,5

Najnowsza filmowa adaptacja powstała w 2005 roku. „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa” będziemy mogli zobaczyć 25.11 (Boże Narodzenie) 13:35 TVP1. Mocną stroną tej filmowej adaptacji są efekty specjalne i ciekawa scena bitewna. Pamiętajcie jednak, że to film dla dzieci! Przemoc w Narnii jest bezkrwawa, więc miecze pozostają lśniące i czyste nawet po zabiciu wielu wrogów 😉

Komentarze

komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook