Koniec kampanii :)

Subiektywny przegląd wydarzeń


„Łatki”

Kandydatom PiS przypinano różne „łatki”. Często pojawiało się, że ci „hamulcowi i krzykacze” byli przeciwko budowie RCKP. To kłamstwo było już tak często powtarzane, że niektórzy całkowicie w nie uwierzyli! Byli tak pewni siebie, że pytanie o to zadali Pawłowi Krzanowskiemu w czasie debaty. Na ich nieszczęście Paweł to przewidział i przygotował sobie cytat z portalu Krosno24, z podsumowania 2004 roku: „Miasto przymierza się do rozbudowy Krośnieńskiego Domu Kultury. Inwestycja warta prawie 35 mln zł ma – według zapewnień Urzędu Miasta – zostać sfinansowana w większości z funduszy unijnych. Radni prawicy protestują przeciw tak dużej inwestycji i zostają nazwani „hamulcowymi”. Kilka miesięcy później okazuje się jednak, że nie ma szans na wielką unijną kasę, bo projekt jest faktycznie zbyt duży i zbyt kosztowny jak na Krosno. Prace nad przedsięwzięciem zaczynają się od nowa”.

Jak widać, radni prawicy byli za zmianą projektu i za to ich wyzywano! Pomimo, iż kilka miesięcy później okazało się, że to właśnie oni mieli rację, a projekt wymaga zmian, nikt ich nie przeprosił. Wręcz przeciwnie, wyzwiska od „hamulcowych” i pomówienia, że „byli przeciwko rozbudowie” powtarzane są do dziś.  Jeszcze po 6 latach!

Natomiast pół roku temu…

Co ciekawe kilku dyżurnych uczestników forów Internetowych, a nawet i  dziennikarzy nie wyraziło najmniejszego zainteresowania sprawą sprzed około pół roku ciekawe?. Atakowana jest opozycja, a kontrowersyjne działania rządzącego klubu są właściwie zupełnie przemilczane. Janusz Hejnar został (potwierdza to protokół) potraktowany na posiedzeniu komisji jak przestępca. Wtedy jeszcze nie było wyroku sądu (jak się okazało uniewinniającego! ) , a już podejmowano decyzje tak, jak by został skazany! Gdy podczas sesji padły pytania ze strony opozycji, rządzący „Klub Samorządowy” przeprowadził głosowanie zamiast przedstawić wyjaśnienia. Na sali obecna była większość lokalnych dziennikarzy. Niestety nie poinformowali państwa o tym co się stało. Ten fakt w zestawieniu z tym jak pieczołowicie niektórzy wyciągają sprzed lat „haki” na opozycję chyba nie wymaga tu dalszego komentarza. Sprawę pana Janusza traktuje bardzo poważnie. Jeżeli pozwolimy, żeby Urząd tak traktował niewinnego mieszkańca to każdy z nas może znaleźć się w podobnej, niewesołej sytuacji.

Debata

Kampanię podsumowała debata kandydatów na prezydenta: Pawła Krzanowskiego, Marka Tenerowicza i Piotra Przytockiego. Moja subiektywna relacja z tego wydarzenia jest tutaj:
Paweł Krzanowski na debacie

Niestety Piotr Przytocki, w okularach do czytania, wpatrzony w kartkę, nie wypadł rewelacyjnie. Próby ataku na Pawła Krzanowskiego okazały się fatalną porażką. Krytyka Inkubatora Przedsiębiorczości, czy tłumaczenie, ze dofinansowanie na tzw. „obwodnicę” (w praktyce „średnicówkę”) jest „przyobiecane” i znajduje się na „liście rezerwowej” stawiały obecne władze w nie najlepszym świetle (szczerze to liczę, że jednak to dofinansowanie jako Krosno dostaniemy).
Cóż zatem mógł o tym napisać sprzyjający dawnej Unii Wolności (z której list startował swego czasu i prezydent i przewodniczący Rady) portal? Ano, że „debata była nudna”.

Organizatorzy debaty za to wykazali się niezłą orientacją w temacie, pomimo, że Piotr Przytocki zarzeka się, że jest „Samorzadowcem”, poinformowali zgromadzonych, że swego czasu startował do sejmu, z listy niezbyt popularnej formacji – KLD.

Plakaty

W przeddzień ciszy wyborczej nieznani sprawcy niszczą plakaty miastu i jego mieszkańcom. Zarówno plakaty o imprezach kulturalnych, plakaty prywatnych firm jak i plakaty konkurencyjnych komitetów zostały zasłonięte materiałami wyborczymi ludzi spod znaku „13”, w tym samego prezydenta. Rozumiem, że zarządca tablic – RCKP, oraz Straż Miejska podlegają prezydentowi, ale chyba ktoś powinien na to zareagować? Panowie i panie z „Samorządnego Krosna”, nie wiem kto tak perfidnie rozwiesił wasze plakaty, ale z szacunku dla prawa, oraz Miasta i jego Mieszkańców powinniście to natychmiast usunąć. Nie można utrudniać dostępu do informacji o kandydatach przez zasłanianie plakatów konkurencji. Został ostatni dzień do wyborów, a plakatów naszego komitetu nie widać, pomimo, że mamy zarezerwowane miejsce na tablicach.

Polityka i ideologia
Przedstawiciele „Samorzadnego Krosna” w wielu rozmowach, czasem nawet w oficjalnych wystąpieniach twierdzą, że nie zajmują się, ani nie chcą się zajmować polityką.
Polityka, wedle najbardziej klasycznych i podstawowych definicji to nic innego jak działanie na rzecz wspólnego dobra. To nie o to chodzi w „Samorządzie”? Może to tylko brak znajomości znaczenia słów, którymi się posługują kandydaci (coś jak słynne „czy ta żaluzja była do mnie?”) , chociaż patrząc na takie sprawy jak ta z Hejnarem mam wrażenie, że odcinanie się od działalności politycznej wynika z jakiegoś gwałtownego, niezrozumiałego przejawu szczerości.

Inną definicją polityki jest co prawda traktowanie jej jako sztuki zdobywania i utrzymywania władzy. To, że w skali Krosna „Samorządowcy” działają zgodnie z tą definicją polityki jest raczej bezsporne. Ba, na ich stronie internetowej znajduje się nawet wzmianka, że Klub Samorządowy posiada jakaś „ideologie”. Tymczasem ideologia jest czymś właściwym dla partii i ruchów politycznych, a nie organizacji całkowicie apolitycznych.

Zachodzące słonko

Podczas konferencji „Samorządnego Krosna” jeden z dziennikarzy pytał, czy słonce w logo komitetu wchodzi, czy zachodzi? Odpowiedź ze sztabu była szokująca: – A pan redaktor jest daltonistą, że tak zapytam? Zachodzące inaczej wygląda w naszej szerokości geograficznej.

Jednak jak już jesteśmy przy geografii, to jeżeli widoczna w logo sylwetka ma reprezentować Farę i wieżę, to mi jednak wygląda na zachód słońca. W Krośnie słonce wschodzi z innej strony. Może to logo to znak, że czas na zmianę? Zmianę radnych z komitetu o najwyższej średniej wieku? Zadecydujecie 21 listopada.

Piotr Dymiński

Lista na 5

Kandydat na 6

Komentarze

komentarzy

2 Komentarze

  • elKopyto 20 listopada 2010 Odpowiedz

    hahaha, dobre z tym zachodzącym słońcem! 🙂

  • Kato 23 listopada 2010 Odpowiedz

    ze słonkiem to też to zauważyłem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook